Не надавати відпустки понад 24 к. дн. — право, а не обов’язок роботодавця.
Чи можна відмовити в чорнобильській відпустці
У період дії воєнного стану роботодавець може:
- обмежити тривалість щорічної основної відпустки (далі — щорічна відпустка) і надавати тільки 24 к. дн. за поточний робочий рік (абз. 1 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX; далі — Закон № 2136);
- надати працівнику без збереження зарплати будь-який вид відпустки понад щорічну відпустку, передбачену абзацом першим частини першої статті 12 Закону № 2136.
Обмеження відпусток під час війни: винятки
Постраждалі 1 та 2 категорії мають право на додаткову відпустку зі збереженням зарплати строком 14 робочих днів на рік (п. 22 ст. 20, п. 1 ст. 21 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII; далі — Закон № 796).
Закон № 796 не відносить додаткову відпустку до щорічних, а визначає як пільгу та компенсацію за шкоду, завдану внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Що робити з невикористаними днями відпустки
Оскільки в Законі № 796 йдеться про відпустку, роботодавець може обмежити надання і чорнобильської відпустки. Але не радимо цього робити, оскільки:
- Закон № 796 не передбачає можливості компенсувати таку відпустку під час звільнення. Тому відмова надати чорнобильську відпустку призведе до того, що працівник не зможе скористатись пільгою і не отримає за це в майбутньому компенсації;
- оплачують такі відпустки коштом державного бюджету (ст. 63 Закону № 796). Тому роботодавець не витрачає свої кошти, коли надає чорнобильську відпустку. Відповідно нема сенсу замінити її на відпустку без збереження зарплати.