Сезонні роботи — такі, що можуть виконуватися лише впродовж певного періоду і внаслідок природних і кліматичних умов. Підставою для такої зайнятості є сезонний трудовий договір (різновид строкового). Тривалість такого договору відповідає тривалості сезону та не може перевищувати шести місяців.
Трудові відносини із сезонними працівниками
Перелік робіт, які вважаються сезонними, містить Список сезонних робіт і сезонних галузей (затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.1997 року № 278). Що ж до особливостей роботи сезонних працівників, то їх визначає Указ Президії Верховної Ради СРСР «Про умови праці робітників і службовців, зайнятих на сезонних роботах» від 24.09.1974 року № 310-ІХ (в частині, що не суперечить Конституції України та законодавству України).
Вже під час прийняття працівника та укладення з ним строкового трудового договору слід попередити таку особу про сезонний характер роботи (це відображається в наказі). У мирний час випробування сезонним працівникам не встановлюється, проте на час дії воєнного стану роботодавець має таке право.
Важливим є обов'язок роботодавця інформувати всіх працівників, які зайняті на умовах строкового трудового договору, про вакансії, які передбачають укладення трудового договору на невизначений термін.
Зауважте: якщо особа продовжить працювати після закінчення сезонної роботи, трудовий договір вважатимуть укладеним на невизначений строк.
Водночас не забувайте, що сезонні працівники мають такі ж права у сфері праці, що й інші: оплачуваний лікарняний та отримання відпустки (пропорційно до відпрацьованого часу — згідно з Законом України «Про відпустки»).
Також сезонні працівники підпорядковуються Правилам внутрішнього трудового розпорядку та умовам колективного договору. Система оплати праці, умови запровадження надбавок, доплат, премій, винагород та інших виплат так само однаково поширюються на всіх працівників.
За інформацією Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці