Фізичні особи — підприємці та самозайняті особи з інвалідністю можуть отримати компенсацію за облаштоване робоче місце для себе

Автор
експерт із трудового законодавства Експертус Кадри Цифрового видавництва Експертус, Київ
Компенсуватимуть витрати і за облаштовані робочі місця для ветеранів з інвалідністю, які повернулися на роботу

Як облаштувати робоче місце для осіб з інвалідністю

Із 18 березня 2025 р. діє оновлена редакція Порядку надання компенсації фактичних витрат за облаштування робочих місць/місць провадження господарської діяльності/ незалежної професійної діяльності для осіб з інвалідністю, затвердженого постановою КМУ від 22.08.2023 № 893 (далі — Порядок № 893; компенсація). КМУ постановою від 21.02.2025 № 273 розширив доступ до програми, доповнив перелік допоміжних засобів, щоб облаштувати робоче місце для особи з інвалідністю та змінив назву постанови та Порядку № 893.

Відтак, компенсацію можуть отримати:

  • роботодавці, які працевлаштовують осіб з інвалідністю I або II групи;
  • фізичні особи – підприємці (далі — ФОП), які є особами з інвалідністю;
  • особи з інвалідністю, що здійснюють незалежну професійну діяльність.

Компенсація надається, якщо виконана одна з таких умов, коли облаштували робоче місце:

  • для особи з інвалідністю I або II групи, яка є застрахованою особою, яку працевлаштували;
  • для працівника, який вийшов на роботу у зв’язку із звільненням з військової служби у запас / відставку на місце роботи, посаду, яку зберігали відповідно до частини третьої статті 119 КЗпП, та/або якого перевели за його згодою на іншу посаду в цього роботодавця і який є особою з інвалідністю. Раніше роботодавці могли отримати компенсацію лише при новому працевлаштуванні, а якщо ветеран з пораненням повертався на своє колишнє місце роботи, виплати не надавалися.
  • власне місце провадження діяльності — якщо це особа з інвалідністю, яка розпочала або після звільнення з військової служби у запас / відставку продовжила свою діяльність як ФОП або фізична особа, яка провадить незалежну професійну діяльність. Ця норма була відсутня.

Щоб отримати компенсацію заяву можна подати протягом 180 календарних днів з дати коли: працевлаштували / вийшла на роботу особа з інвалідністю; зареєстрували як ФОП; взяли на облік як платника податків особу з інвалідністю, яка провадить незалежну професійну діяльність; особа з інвалідністю продовжила діяльність як ФОП або особа, яка провадить незалежну професійну діяльність після звільнення з військової служби у запас / відставку.

Заяву подають за формою згідно з додатком 2 Порядку № 893 для роботодавців та згідно з додатком 3 Порядку № 893 для ФОП, які є особами з інвалідністю, та осіб з інвалідністю, які провадять незалежну професійну діяльність. Її можна подати:

  • у паперовій формі — особисто до центру зайнятості за місцем провадження господарської діяльності;
  • в електронній формі, якщо наявна технічна можливість:
  • на порталі Дія;
  • засобами вебсайту Державного центру зайнятості;
  • через мобільний додаток Державної служби зайнятості;
  • за допомогою засобів електронних комунікацій з накладенням кваліфікованого електронного підпису (КЕП), що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, на офіційну адресу електронної пошти відповідного центру зайнятості.

Рішення компенсувати фактичні витрати чи відмовити у компенсації прийме регіональний центр зайнятості протягом 10 робочих днів з дня коли подали документи.

Розмір компенсації становить до 120 тис. грн  для осіб з інвалідністю I групи та до 80 тис. грн — осіб з інвалідністю II групи.

Порядок № 893 також містить 17 підстав, за яких компенсацію не надаватимуть.

За інформацією Мінекономіки

Як провести скорочення чисельності та штату

Статті за темою

Усі статті за темою

Праця осіб з інвалідністю: які пільги та гарантії передбачені

Особа з інвалідністю — особа зі стійким розладом функцій організму, що при взаємодії із зовнішнім середовищем може призводити до обмеження її життєдіяльності, внаслідок чого держава зобов’язана створити умови для реалізації нею прав нарівні з іншими громадянами та забезпечити її соціальний захист.
4299

Норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю

Протягом року кадрові служби пильнують, аби на підприємстві працювали особи з інвалідністю у кількості, що відповідає нормативу робочих місць. Однак дуже часто з’ясовується, що норматив не виконано. Одна з причин — оскільки у розрахунку беруть участь усереднені показники, після заокруглень фактична чисельність осіб з інвалідністю виявляється меншою, аніж планували. Як уникнути такої проблеми?
16594

Порядок працевлаштування осіб з інвалідністю

Держава захищає права працівників з інвалідністю та гарантує їм право на роботу. Як приймати на роботу таких працівників і дотримати вимог законодавства? Як оформити наказ про прийняття на роботу інваліда? Вберегтися від помилок під час працевлаштування осіб з інвалідністю допоможе наша стаття
38789

Зразок виробничої характеристики для працівника, який оформлює інвалідність у МСЕК

Медико-соціальну експертну комісію (МСЕК) працівник повинен пройти для встановлення інвалідності. Для цього необхідна виробнича характеристика, шаблон якої розробили експерти Системи.
22947

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді