Підозра у держзраді: чи можна звільнити такого працівника?
Запитання
Працівника підприємства затримано і його обвинувачують як колаборанта у державній зраді. Працівник перебуває під арештом. Чи потрібно його звільнити?
Відповідь
Кваліфікувати дії громадянина як державну зраду може тільки суд. Працівник, що перебуває під вартою, може звільнитися, наприклад, за власним бажанням чи за угодою сторін.
Громадянам гарантується захист від незаконного звільнення (ч. 5 ст. 43 Конституції України). Держава гарантує працездатним громадянам, які постійно проживають на території України, правовий захист від необґрунтованої відмови у прийнятті на роботу і незаконного звільнення, а також сприяння у збереженні роботи (ст. 5-1 КЗпП).
Як табелювати відсутність арештованого працівника
За державну зраду, тобто діяння, які громадянин України умисно вчинив на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній чи інформаційній безпеці України: перейшов на бік ворога в період збройного конфлікту, займався шпигунством, допомагав іноземній державі, іноземній організації або їх представникам проводити підривну діяльність проти України в умовах воєнного стану, карають позбавленням волі на строк 15 років або довічним позбавленням волі, з конфіскацією майна (ч. 2 ст. 111 КК).
Наразі провина працівника не доведена, тож суд може закрити кримінальне провадження щодо підозрюваного. Якщо набере законної сили вирок суду, яким працівника засудять до позбавлення волі або до іншого покарання, яке виключає можливість продовжити роботу, звільните на підставі пункту 7 статті 36 КЗпП. Таку особу звільняйте з посади у триденний строк з дня, коли підприємство отримало копію судового рішення, яке набрало законної сили. Виняток: звільнення від відбування покарання з випробуванням.