Підозра у держзраді: чи можна звільнити такого працівника?

305
Автор
шеф-редактор Експертус Кадри

Запитання

Працівника підприємства затримано і його обвинувачують як колаборанта у державній зраді. Працівник перебуває під арештом. Чи потрібно його звільнити?

Відповідь

Кваліфікувати дії громадянина як державну зраду може тільки суд. Працівник, що перебуває під вартою, може звільнитися, наприклад, за власним бажанням чи за угодою сторін.  

Як звільнити колаборанта

Громадянам гарантується захист від незаконного звільнення (ч. 5 ст. 43 Конституції України). Держава гарантує працездатним громадянам, які постійно проживають на території України, правовий захист від необґрунтованої відмови у прийнятті на роботу і незаконного звільнення, а також сприяння у збереженні роботи (ст. 5-1 КЗпП).  

Підозра у держзраді: чи можна звільнити такого працівника? Як табелювати відсутність арештованого працівника

За державну зраду, тобто діяння, які громадянин України умисно вчинив на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній чи інформаційній безпеці України: перейшов на бік ворога в період збройного конфлікту, займався шпигунством, допомагав іноземній державі, іноземній організації або їх представникам проводити підривну діяльність проти України в умовах воєнного стану, карають позбавленням волі на строк 15 років або довічним позбавленням волі, з конфіскацією майна (ч. 2 ст. 111 КК).

Наразі провина працівника не доведена, тож суд може закрити кримінальне провадження щодо підозрюваного. Якщо набере законної сили вирок суду, яким працівника засудять до позбавлення волі або до іншого покарання, яке виключає можливість продовжити роботу, звільните на підставі пункту 7 статті 36 КЗпП. Таку особу звільняйте з посади у триденний строк з дня, коли підприємство отримало копію судового рішення, яке набрало законної сили. Виняток: звільнення від відбування покарання з випробуванням.

Рекомендація місяця від редакції порталу «Кадровик-01»

Запрошуємо на вебінар «Перевірки Держпраці під час воєнного стану», який відбудеться 23 травня. Спікер — посадова особа Держпраці. У програмі — підстави для перевірки, як уникнути штрафів, різниця між трудовим договором і ЦПХ.

❗️Якщо хочете отримати персональну відповідь від посадової особи Держпраці, поставте запитання до 20 травня включно в чат вебінару❗️

Щоб переглянути вебінар та отримати сертифікат, реєструйтеся Система «Експертус Кадри» святкує День народження

Перевірки Держпраці під час воєнного стану

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Зразки заяв про звільнення з роботи

Трудове законодавство надає право працівникам розривати трудовий договір, укладений на невизначений строк, попередивши про це власника за два тижні. Але на час дії воєнного стану є поважна причина для звільнення без попередження. Детальніше читайте у статті.
600438

Звільнення під час воєнного стану: підстави і порядок

Звільнення під час воєнного стану в Україні регламентується Законом України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX (далі — Закон № 2136), адже він має тимчасовий пріоритет над КЗпП. Закон № 2136 вніс зміни й у порядок припинення трудових відносин. Які нюанси необхідно врахувати під час звільнення працівника під час воєнного стану, розберемо у статті
150297

Звільнення працівника у зв’язку зі смертю

Кадровик є свідком різних подій у житті працівників: від одруження, народження дітей до хвороб і смерті. Не дивлячись на смуток від того, що працівник пішов із життя, необхідно правильно оформити припинення трудових відносин, видати родичам трудову та належні виплати. Деталі звільнення померлого працівника роз’яснюємо у статті.
35623

Розірвання строкового трудового договору до закінчення строку його чинності

Строковий трудовий договір роботодавець та працівник укладають на певний період часу. Проте дострокове розірвання такого договору теж можливе. Хто та за яких умов має право це зробити — роз’яснюємо у статті.
24511

Обхідний лист при звільненні працівника: зразок

На підприємствах є поширеною практика, коли при звільненні працівнику видають обхідний лист, в якому зазначені структурні підрозділи, керівники яких мають засвідчити відсутність заборгованості працівника перед ними. Що це за документ? Яка його форма? Які наслідки можуть бути за відмову отримати обхідний лист при звільненні?
40015