Підозра у держзраді: чи можна звільнити такого працівника?

629
Автор
шеф-редактор Експертус Кадри

Запитання

Працівника підприємства затримано і його обвинувачують як колаборанта у державній зраді. Працівник перебуває під арештом. Чи потрібно його звільнити?

Відповідь

Кваліфікувати дії громадянина як державну зраду може тільки суд. Працівник, що перебуває під вартою, може звільнитися, наприклад, за власним бажанням чи за угодою сторін.  

Як звільнити колаборанта

Громадянам гарантується захист від незаконного звільнення (ч. 5 ст. 43 Конституції України). Держава гарантує працездатним громадянам, які постійно проживають на території України, правовий захист від необґрунтованої відмови у прийнятті на роботу і незаконного звільнення, а також сприяння у збереженні роботи (ст. 5-1 КЗпП).  

Підозра у держзраді: чи можна звільнити такого працівника? Як табелювати відсутність арештованого працівника

За державну зраду, тобто діяння, які громадянин України умисно вчинив на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній чи інформаційній безпеці України: перейшов на бік ворога в період збройного конфлікту, займався шпигунством, допомагав іноземній державі, іноземній організації або їх представникам проводити підривну діяльність проти України в умовах воєнного стану, карають позбавленням волі на строк 15 років або довічним позбавленням волі, з конфіскацією майна (ч. 2 ст. 111 КК).

Наразі провина працівника не доведена, тож суд може закрити кримінальне провадження щодо підозрюваного. Якщо набере законної сили вирок суду, яким працівника засудять до позбавлення волі або до іншого покарання, яке виключає можливість продовжити роботу, звільните на підставі пункту 7 статті 36 КЗпП. Таку особу звільняйте з посади у триденний строк з дня, коли підприємство отримало копію судового рішення, яке набрало законної сили. Виняток: звільнення від відбування покарання з випробуванням.

Відновлення бронювання у Дії

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Звільнення з роботи без відпрацювання

Працівник, який бажає звільнитись за власним бажанням за відсутності поважної причини, зобов’язаний за два тижні повідомити роботодавця про своє звільнення. Якщо ж працівник в заяві вказав причину, через яку потрібно раніше звільнитися, тоді термін відпрацювання не застосовується. Про це та про інші випадки, коли можна звільнитись без відпрацювання, читайте в статті.
125151

Порядок звільнення працівника з роботи

Можна досконало знати порядок звільнення з роботи, але коли мова йде про конкретного працівника, на допомогу варто покликати як професійний досвід, так і життєвий. Ця стаття допоможе отримати відповідь на питання, як правильно звільнити працівника.
59446

Ліквідація підприємства: звільнення працівників

Які дії кадрової служби у разі ліквідації підприємства? Яким чином звільняти працівників, щодо яких встановлено заборону на звільнення або які відсутні з нез’ясованих причин (приміром, виїхали за кордон)? Як визначати дату звільнення, якщо процес ліквідації може розтягнутися на рік або навіть більше?
34185

Як запровадити зміни істотних умов праці на підприємстві

Працівник зобов’язаний виконувати роботу, визначену трудовим договором. Власник або уповноважений ним орган не має права вимагати від працівника виконувати роботу, не обумовлену трудовим договором. Що робити, коли виникла необхідність змін в організації як самого виробництва, так і істотних умов праці за трудовими договорами. Роз’яснюємо порядок дій та документування.
113293

Звільнення працівника з ініціативи власника

Розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця — це припинення трудових відносин між працівником та роботодавцем за рішенням останнього. Про підстави розірвання трудового договору з ініціативи власника та порядок розірвання трудового договору за таких підстав — у статті.
14227