Підозра у держзраді: чи можна звільнити такого працівника?

275
Автор
шеф-редактор Експертус Кадри

Запитання

Працівника підприємства затримано і його обвинувачують як колаборанта у державній зраді. Працівник перебуває під арештом. Чи потрібно його звільнити?

Відповідь

Кваліфікувати дії громадянина як державну зраду може тільки суд. Працівник, що перебуває під вартою, може звільнитися, наприклад, за власним бажанням чи за угодою сторін.  

Як звільнити колаборанта

Громадянам гарантується захист від незаконного звільнення (ч. 5 ст. 43 Конституції України). Держава гарантує працездатним громадянам, які постійно проживають на території України, правовий захист від необґрунтованої відмови у прийнятті на роботу і незаконного звільнення, а також сприяння у збереженні роботи (ст. 5-1 КЗпП).  

Підозра у держзраді: чи можна звільнити такого працівника? Як табелювати відсутність арештованого працівника

За державну зраду, тобто діяння, які громадянин України умисно вчинив на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній чи інформаційній безпеці України: перейшов на бік ворога в період збройного конфлікту, займався шпигунством, допомагав іноземній державі, іноземній організації або їх представникам проводити підривну діяльність проти України в умовах воєнного стану, карають позбавленням волі на строк 15 років або довічним позбавленням волі, з конфіскацією майна (ч. 2 ст. 111 КК).

Наразі провина працівника не доведена, тож суд може закрити кримінальне провадження щодо підозрюваного. Якщо набере законної сили вирок суду, яким працівника засудять до позбавлення волі або до іншого покарання, яке виключає можливість продовжити роботу, звільните на підставі пункту 7 статті 36 КЗпП. Таку особу звільняйте з посади у триденний строк з дня, коли підприємство отримало копію судового рішення, яке набрало законної сили. Виняток: звільнення від відбування покарання з випробуванням.

Рекомендація місяця від редакції порталу «Кадровик-01»

Запрошуємо на святковий Вебінар до Дня кадровика, який відбудеться 26 квітня. Спікери: Ірина Житкова, Ірина Матійко, Ольга Догадіна, Олена Петровська, а також Юлія Видиборець з інформацією про новий мобілізаційний закон — головні зміни. Ще у програмі — накопичення щорічної відпустки мобілізованому, оплата лікарняного суміснику, виплата лікарняного по вагітності та пологах при ускладнених пологах, обчислення спеціального стажу медикам. Також експерти розкажуть про альтернативні способи обміну кадровими документами під час воєнного стану, як вивести на роботу працівників, звільнених зі строкової військової служби та дадуть відповіді на гарячі питання персонального військового обліку

Щоб переглянути святковий вебінар та отримати сертифікат, реєструйтеся Система «Експертус Кадри» святкує День народження

Вебінар до дня кадровика

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Звільнення працівника у зв’язку зі смертю

Кадровик є свідком різних подій у житті працівників: від одруження, народження дітей до хвороб і смерті. Не дивлячись на смуток від того, що працівник пішов із життя, необхідно правильно оформити припинення трудових відносин, видати родичам трудову та належні виплати. Деталі звільнення померлого працівника роз’яснюємо у статті.
34719

Розірвання строкового трудового договору до закінчення строку його чинності

Строковий трудовий договір роботодавець та працівник укладають на певний період часу. Проте дострокове розірвання такого договору теж можливе. Хто та за яких умов має право це зробити — роз’яснюємо у статті.
24332

Обхідний лист при звільненні працівника: зразок

На підприємствах є поширеною практика, коли при звільненні працівнику видають обхідний лист, в якому зазначені структурні підрозділи, керівники яких мають засвідчити відсутність заборгованості працівника перед ними. Що це за документ? Яка його форма? Які наслідки можуть бути за відмову отримати обхідний лист при звільненні?
39541

Компенсація за невикористану відпустку при звільненні та заміна за бажанням працівника

Компенсація відпустки при звільненні — право працівників. Читайте у статті: що таке відпускні при звільненні; як розрахувати кількість днів компенсації за невикористану відпустку; коли можлива заміна відпустки грошовою компенсацією; чи законна грошова компенсація за невикористану відпустку без звільнення; як нараховується компенсація за невикористану відпустку?
185072

Припинення трудового договору в мирний та воєнний час

Трудовий договір може бути припинено, а працівника звільнено з роботи лише з підстав і в порядку, визначених трудовим законодавством. Про підстави припинення трудового договору, його алгоритм та особливості припинення трудових відносин під час воєнного стану читайте у цій статті
27548