Звільнення за розголошення комерційної таємниці: можливо чи ні?

2303
Автор
керівник експертної групи Експертус Кадри

Запитання

Чи може ФОП звільнити працівника (продавець-консультант) за розголошення комерційної таємниці, якщо «Договір про конфіденційність та антиконкурентні застереження» працівником були підписані? Які дії мають бути роботодавця, як це довести, які документи (акти) готувати та за якою статтею можна звільнити, щоб не було судових тяжб!

Відповідь

Ні, не може.

КЗпП не містить такої підстави для звільнення, як розголошення комерційної таємниці. Така підстава є в спеціальних законах щодо посадових осіб. Наприклад, в Законі України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» від 06.02.2018 № 2275-VIII (ст. 42 Закону № 2275). Однак, на ФОП дія Закону № 2275 не поширюється.

Звільнення дистанційно: чотири варіанти

25.04.2024 ВРУ прийняла Закон України «Про внесення змін до Кодексу законів про працю України щодо встановлення додаткових підстав розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця та деяких інших питань» (законопроект № 7731). Сьогодні (30.04.2024) його направили на підпис Президенту України.

Цей Закон вносить зміни в КЗпП, зокрема, вносить зміни до статті 142 КЗпП, яка регламентує зміст та умови затвердження ПВТР. Зміни пропонують доповнити цю статтю нормою, що складовою ПВТР можуть бути правила поведінки на підприємстві, в установі, організації, які містять положення, зокрема, про:

  • надання працівниками інформації щодо наявних у них зв’язків з фізичними особами, місце постійного проживання (перебування, реєстрації) яких знаходиться на території держави-агресора або тимчасово окупованій території України;
  • зобов’язання працівників про нерозголошення інформації з обмеженим доступом, зокрема інформації, що становить державну чи комерційну таємницю, а також про умови роботи з конфіденційною інформацією.

Встановлення правил поведінки на підприємствах, в установах, організаціях, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, та/або об’єктах чи операторах критичної інфраструктури є обов’язковим.

Також Закон доповнює статтю 40 КЗпП підставою для звільнення — невиконання працівником правил поведінки на підприємстві, в установі, організації в частині положень, передбачених частиною другою статті 142 КЗпП.

Закон набуде чинності через три місяці з дня його опублікування.

Отже, щоб ФОП звільнив працівника за цією підставою, необхідно:

  • дочекатись, коли набуде чинності Закон, прийнятий 25.04.2024;
  • внести зміни до ПВТР і доповнити їх зазначеними нормами, зокрема, визначити перелік інформації з обмеженим доступом;
  • ознайомити з ПВТР працівників.

І лише після цього ФОП матиме право звільнити працівника, якщо він розголосить комерційну таємницю.

Додатково нагадаємо, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи (ст. 58 Конституції України).

КСУ роз’яснив: дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності та припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовують той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце (офіційне тлумачення ч. 1 ст. 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів; рішення КСУ від 09.02.1999 № 1-рп/99).

Тобто звільнити зможете за порушення, вчинення після внесення змін до ПВТР та ознайомлення з ними працівників. Тому давайте дочекаємось, коли зміни набудуть чинності, а потім після того, як внесете зміни до ПВТР, підготуємо консультацію і по документам, які необхідно оформити.

Відновлення бронювання у Дії

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Звільнення з роботи без відпрацювання

Працівник, який бажає звільнитись за власним бажанням за відсутності поважної причини, зобов’язаний за два тижні повідомити роботодавця про своє звільнення. Якщо ж працівник в заяві вказав причину, через яку потрібно раніше звільнитися, тоді термін відпрацювання не застосовується. Про це та про інші випадки, коли можна звільнитись без відпрацювання, читайте в статті.
125147

Порядок звільнення працівника з роботи

Можна досконало знати порядок звільнення з роботи, але коли мова йде про конкретного працівника, на допомогу варто покликати як професійний досвід, так і життєвий. Ця стаття допоможе отримати відповідь на питання, як правильно звільнити працівника.
59446

Ліквідація підприємства: звільнення працівників

Які дії кадрової служби у разі ліквідації підприємства? Яким чином звільняти працівників, щодо яких встановлено заборону на звільнення або які відсутні з нез’ясованих причин (приміром, виїхали за кордон)? Як визначати дату звільнення, якщо процес ліквідації може розтягнутися на рік або навіть більше?
34184

Як запровадити зміни істотних умов праці на підприємстві

Працівник зобов’язаний виконувати роботу, визначену трудовим договором. Власник або уповноважений ним орган не має права вимагати від працівника виконувати роботу, не обумовлену трудовим договором. Що робити, коли виникла необхідність змін в організації як самого виробництва, так і істотних умов праці за трудовими договорами. Роз’яснюємо порядок дій та документування.
113292

Звільнення працівника з ініціативи власника

Розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця — це припинення трудових відносин між працівником та роботодавцем за рішенням останнього. Про підстави розірвання трудового договору з ініціативи власника та порядок розірвання трудового договору за таких підстав — у статті.
14227