Дистанційник прогулює: як довести і звільнити?
Запитання
Дистанційний працівник не виконував роботу більш ніж половину робочого дня. Чи можна визначити це як прогул і звільнити його?
Відповідь
Оскільки дистанційний працівник самостійно визначає робоче місце, його ризиковано притягти до дисциплінарної відповідальності, зокрема, оголосити догану чи звільнити за прогул на роботі, тобто поза територією підприємства, понад три години. Адже роботодавець не може скласти акт про відсутність на роботі дистанційного працівника. Тут є ризик, що працівник оскаржить звільнення за прогул в суді, адже звільнення на підставі пункту 4 статті 40 КЗпП не повною мірою можна застосувати для дистанційних працівників.
Чи забезпечувати роботодавцеві ноутбуками дистанційних працівників
Натомість роботодавець може заактувати, що працівник не виконував обов’язків у конкретні години, що обумовлені трудовим договором.
Дистанційник прогулює: як зібрати доказову базу
Залежно від того, що передбачає трудовий договір щодо умов виконання роботи у конкретні години і подання звітності про її виконання, не оплачуйте годин/днів, коли працівник не працював.
Якщо працівник пояснить причини і роботодавець визнає їх неповажними, має право притягти його до дисциплінарної відповідальності. Наприклад, оголосити догану. Якщо працівник матиме непогашену догану і впродовж року вчинить дисциплінарний проступок, з огляду на важкість проступку роботодавець може його звільнити на підставі пункту 3 статті 40 КЗпП — за систематичне невиконання без поважних причин обов’язків, покладених на нього трудовим договором або правилами внутрішнього трудового розпорядку (далі — ПВТР). Умова: до такого працівника раніше застосовували заходи дисциплінарного чи громадського стягнення.
До застосування дисциплінарного стягнення роботодавець повинен зажадати від порушника трудової дисципліни письмові пояснення (ч. 1 ст. 149 КЗпП).