Які кадрові документи повинен вести ФОП?

24309

Запитання

Чи потрібно фізичній особі — підприємцю, в якого є наймані працівники, вести кадрове діловодство та в якому обсязі? Чи обов’язково ФОП затверджувати штатний розпис, графік відпусток, правила внутрішнього трудового розпорядку, вести табель обліку робочого часу?

Відповідь

Які кадрові документи повинен вести ФОП?

Законодавство про працю прямо не передбачає обов’язку фізичної особи — підприємця вести кадрову документацію при застосуванні найманої праці. Однак норми трудового законодавства поширюються на осіб, які працюють за трудовим договором з фізичною особою (ч. 1 ст. 3 Кодексу законів про працю України; КЗпП), а отже й на трудові відносини, що виникають між працівником та ФОП-роботодавцем.

Щоб дотримати норми статті 29 КЗпП, ФОП повинен мати правила внутрішнього трудового розпорядку, адже роботодавець зобов’язаний ознайомити працівника з ПВТР до початку роботи за укладеним трудовим договором.

Перелік кадрових документи, що мають бути у ФОП-роботодавця

Працівники ФОП мають таке саме право на відпустки, як і працівники підприємств, установ, організацій (ст. 2 Закону України «Про відпустки»).

А статтею 10 Закону про відпустки встановлено, що черговість надання відпусток визначається графіками відпусток, які затверджує роботодавець за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником) чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом.

Роботодавець зобов’язаний вести й облік відпусток, що надаються працівникам.

А як щодо інших документів?

Звернімося до Інструкції зі статистики кількості працівників, затвердженої наказом Держкомстату від 28.09.2005 № 286 (далі — Інструкція № 286), що містить основні методологічні положення з визначення показників кількості працівників у формах державних статистичних спостережень. Мета методології — одержання об’єктивної статистичної інформації щодо зайнятості та розмірів оплати праці працівників.

Дія Інструкції № 286 поширюється й на таку категорію роботодавців, як ФОП (абз. 2 п. 1.1 розділу I).

Пунктом 1.6 розділу I Інструкції № 286 установлено, що до первинної облікової документації для визначення кількісного складу працівників належать:

Задля практичного втілення настанов Інструкції № 286 підприємець має вести означену первинну облікову документацію з персоналу.

Складання штатного розпису є необхідним у роботі з персоналом. На підставі штатного розпису ухвалюють рішення про прийняття, переведення працівників на іншу роботу, встановлення посадового окладу, тарифної ставки (окладу) конкретному працівникові.

Наявність штатного розпису є гарантією забезпечення прав працівників на працю, захист від незаконного звільнення та оплату праці.

Позицію щодо необхідності ведення ФОП кадрової документації при застосуванні найманої праці висловило й Міністерство соціальної політики (лист від 21.11.2016 № 5907/0/10–16/06). З погляду Міністерства, це запобігатиме порушенням законодавства про працю і випадковим помилкам у роботі з персоналом.


Ірина Іванченко,

шеф-редактор журналу «Кадровик-01» та системи «Експертус Кадри»

Хто перевіряє, як ФОП дотримує законодавства?

Як провести скорочення чисельності та штату

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Оформлення та зберігання документів з додатками

Додаток — складова документа, що уточнює, роз’яснює, доповнює його зміст або набуває чинності на підставі основного документа. Додатки мають документи всіх видів — й організаційно-розпорядчі, й інформаційно-аналітичні.
52753

Визначаємо організаційну структуру підприємства

Господарський кодекс передбачає, що підприємство самостійно визначає свою організаційну структуру. Як правильно це зробити? У якому документі визначити? За якою формою скласти? — відповідаємо на ці та інші запитання.
46579

Журнал реєстрації заяв з кадрових питань

Службовий документ — офіційний документ, який юридична особа створила або отримала у процесі діяльності, відповідним чином зареєструвала та/або засвідчила (п. 3.14 ДСТУ 2732:2023 2732:2004 «Діловодство й архівна справа. Терміни та визначення понять»).
57383

Електронний документообіг: від створення до зберігання документів підприємства

Електронний документообіг в Україні вже довів свої переваги. Наразі все більше підприємств переходять на цю форму документування. Тож у цій статті ви знайдете відповіді на всі актуальні питання про електронні документи та електронний документообіг, закон України, що регулює це питання та особливості формування і зберігання електронних документів.
30765

Інструкція з кадрового діловодства

Діловодство — це сукупність процесів, що забезпечують документування управлінської інформації та організацію роботи зі службовими документами.
60202