За чим розраховувати страховий стаж, набутий до 2011 року?

963

Запитання

Чи можна розраховувати страховий стаж для оплати лікарняних, набутий до 2011 року, за трудовою книжкою? Під час перевірки ФСС з ТВП визнав такий розрахунок стажу порушенням.

Відповідь

Стаж для оплати листків непрацездатності обчислювали по-різному залежно від законодавства, що діяло в певні періоди. Так, у період дії Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001 № 2240-ІІІ (28.02.2001-31.12.2014) розмір допомоги з тимчасової непрацездатності визначали залежно від тривалості страхового стажу та розміру середньої заробітної плати.

Ключовою умовою зарахування певних періодів до страхового стажу після 28.02.2001 була сплата страхових внесків до ФСС з ТВП. Хоча деякі періоди (відпустка до 3-х років, отримання допомоги з безробіття) зараховували до страхового стажу й без сплати страхових внесків (ч. 1 ст. 7 Закону № 2240).

Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності не мав можливості вести персоніфікацію сплати страхових внесків. Через це страховий стаж для оплати тимчасової непрацездатності до 2011 року розраховували (і розраховують) відповідно до записів у трудовій книжці про перебування застрахованої особи у трудових відносинах.

З 01.01.2011 тривалість страхового стажу залежить не лише від факту сплати страхових внесків із заробітної плати працівника, а й від розміру сплаченого страхового внеску:

Страховий стаж — це період (строк), протягом якого особа підлягала загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, та за який щомісяця сплачено нею та роботодавцем або нею страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (ч. 1 ст. 7 Закону № 2240 зі змінами, внесеними Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI; далі — Закон № 2464).

Мінімальний страховий внесок — це сума єдиного внеску, що визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та підлягає сплаті щомісяця (п. 5 ч. 1 ст. 1 Закону № 2464)/

Із 01.01.2011 страховий стаж обчислюють за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, а за періоди, що передують цій даті, — у порядку та на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше.

Віктор Кирпенко,
юрист, член Експертної ради системи «Експертус Кадри» 

Особливості трудових договорів із сумісниками

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Як обчислити страховий стаж для лікарняного

Щоб обчислити суму допомоги з тимчасової непрацездатності необхідно здійснити розрахунок страхового стажу для оплати лікарняних. Що входить в страховий стаж для лікарняного? Як визначити страховий стаж для оплати лікарняного? Як впливає страховий стаж на лікарняний? Відповіді на ці питання та все, що вам потрібно знати про страховий стаж для лікарняного — у статті.
138751

Максимальний термін перебування на лікарняному при різних захворюваннях

Лікарняний лист — офіційний документ, що видається людині при встановленні її непрацездатності та є підставою для звільнення від основної роботи. Максимальний термін перебування на лікарняному в Україні різниться залежно від захворювання, його тяжкості, ускладнень. Усе про орієнтовні терміни тимчасової непрацездатності та граничний термін перебування на лікарняному — у статті.
159841

Відпустка для догляду за дитиною до 6 років, важкохворою або дитиною з інвалідністю: стаж та допомога

За потреби по закінченню відпустки для догляду за дитиною до 3 років працівники вправі оформити відпустку без збереження заробітної плати для догляду за дитиною до 6 років, важкохворою або дитиною з інвалідністю. У статті ви знайдете зразок заяви та наказу на таку відпустку, а також дізнаєтеся чи зараховується цей період відпустки до стажу для надання щорічних відпусток та лікарняного, а також про те, як така відпустка впливає на розмір допомоги з тимчасової непрацездатності після повернення на роботу.
28442

Лікарняний під час відпустки

Лікарняний під час відпустки — це право працівника. Але як про це може дізнатися кадровик? Які його подальші дії? Чи відшкодовується лікарняний під час відпустки за власний рахунок? Які особливості має перенесення відпустки у зв’язку з хворобою? Чи оплачується лікарняний під час відпустки по догляду за дитиною? Про перенесення відпустки у зв’язку з лікарняним, — у статті.
104037

Як оплатити лікарняний: алгоритм дій

Лікарняний для працівника — це пряма реалізація права на відпочинок і відновлення здоров’я. Лікарняний підтверджує непрацездатність працівника та є підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності. Дізнайтеся як здійснюється оплата лікарняних за умовами роботи, відмова в оплаті лікарняних, відповідальність за неправильно сплачені лікарняні
7298