Як оформити «відпрошування» з роботи?

23350

Запитання

Зазвичай працівники вирішують особисті питання після роботи або у вихідні. Але є справи, які можна владнати тільки в робочий час. Як оформити такі відпрошування?

Відповідь

Відповідає Ірина Житкова, головний редактор Експертус Кадри.

Відпустку на півдня оформити не можна. Просто відпустити працівника чи покласти заяву в стіл — теж неправильно. За згоди керівника оформіть працівнику неповний робочий день на один день.

Тривалість відпусток незалежно від режимів та графіків роботи розраховують у календарних днях (ч. 1 ст. 5 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР). Тому надати щорічну відпустку або відпустку без збереження зарплати на декілька годин неможливо.

Кадровики нерідко запитують: «Чи можна, щоб працівник написав заяву з проханням відпустити його з роботи на пару годин? Керівник напише в резолюції, що згоден. Бухгалтер оплатить фактично відпрацьовані години. І все». Цього недостатньо. Крім позначки в табелі у бухгалтера мають бути документи, на підставі яких він нарахує зарплату за день пропорційно відпрацьованому часу: наказ про визнання відсутності прогулом чи з поважних причин тощо. До того ж формально керівник несе відповідальність за працівника, який за документами має бути на роботі.

Пропонуємо законне рішення: на підставі статті 56 КЗпП працівнику можна встановити режим неповного робочого дня навіть на один день. Керівник не може відмовити у такому проханні:

  • вагітній;
  • жінці з дитиною до 14 років або дитиною-інвалідом (до 18 років), у т. ч. такою, що перебуває під її опікуванням;
  • жінці, яка доглядає за хворим членом сім’ї відповідно до медвисновку;
  • батькові, який виховує дітей без матері (у т. ч. у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі);
  • опікуну;
  • піклувальнику;
  • одному з прийомних батьків;
  • одному з батьків-вихователів (ст. 186-1 КЗпП).

Нагадаємо, що неповний робочий час (день чи тиждень, їх поєднання) можна встановити як при прийнятті на роботу, так і згодом. Працівник пише заяву:

Прошу встановити неповний робочий день на один день, 07.07.2017, 4 год. на день, з 9:00 до 13:00, за сімейними обставинами.

Якщо керівник згоден, він видає наказ, де відтворює дані із заяви про неповний робочий день і додає слова «з оплатою праці пропорційно відпрацьованому часу». Якщо у працівника відрядна форма оплати праці, замість цих слів вказує: «з оплатою праці залежно від виробітку». Наприклад:

ВСТАНОВИТИ:

ЦИМБАЛ Ганні Петрівні неповний робочий день на один день 07.07.2017, тривалістю 4 год. на день, з 9:00 до 13:00, за сімейними обставинами, з оплатою праці залежно від виробітку.

Відновлення бронювання у Дії

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Наказ про оголошення простою через відключення світла та тепла

Через військову агресію росії, частина енергетичної інфраструктури України зазнала пошкоджень. Якщо підприємство не може провадити господарську діяльність у повному обсязі через відключення електроенергії та/або теплопостачання, оформіть наказ про простій. Скористайтеся зразком із статті
19206

Захист працівників під час роботи при низьких температурах: про що має знати кадровик

Захист працівників під час роботи при низьких температурах є важливим аспектом охорони праці. Який має бути оптимальний температурний режим на робочому місці? При якій температурі скорочується робочий день? Які особливості нормативного регулювання має робота при низькій температурі? Усі відповіді — у статті.
25735

Запровадження гнучкого режиму роботи на підприємстві

За письмовим погодженням між працівником і роботодавцем незалежно від форми власності для працівника можна встановити гнучкий режим робочого часу. Гнучкий графік роботи регулюється ст. 60 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП). Які особливості має гнучкий графік роботи під час воєнного стану читайте у статті
14901

Перехід на зимовий час 2024 в табелі обліку та графіках змінності

Переведення годинника на зимовий час — це практика, коли годинники переводять назад на одну годину, щоб використовувати світловий день більше вранці та зекономити електроенергію. Відтак, у ніч з 26 на 27 жовтня українці переведуть свої годинники на годину назад. Що має врахувати роботодавець, кадровик та працівник під час осіннього переведення часу?
22056

Тривалість робочого часу водіїв

Належним чином сформовані графіки роботи (змінності) водіїв колісних транспортних засобів з додержанням норм робочого часу та відпочинку є запорукою правильного обліку робочого часу водіїв
7576