Управління Держпраці у Хмельницькій області нагадало, що підприємство самостійно визначає свою організаційну структуру, встановлює чисельність працівників, штатний розпис (ч. 3 ст. 64 Господарського кодексу України).
Штатний розпис — документ, що встановлює для даного підприємства, установи, організації структуру, штати та посадові оклади працівників (лист Мінсоцполітики від 27.06.2007 № 162/06/187-07). Штатний розпис містить назви посад, чисельність персоналу й оклади по кожній посаді. Штатний розпис потрібен, адже без нього роботодавець не зможе звільнити працівників у зв’язку зі скороченням штату.
Штатний розпис розробляють на основі внутрішніх організаційно-нормативних документів (організаційна структура і чисельність, положення з оплати праці) та з урахуванням вимог нормативно-правових актів, зокрема Класифікатора професій ДК 003-2010. Назви посад і професій мають відповідати назвам у КП.
Для бюджетних установ типова форма штатного розпису затверджена наказом Мінфіну від 28.01.2002 № 57.
Період дії штатного розпису можна не вказувати. В цьому випадку його можна застосовувати впродовж всієї діяльності підприємства до внесення до нього змін і доповнень.
Бюджетні установи затверджують штатні розписи в місячний строк з початку року (абз. 1 п. 45 постанови КМУ «Про затвердження Порядку складання, розгляду, затвердження і основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ» від 28.02.2002 № 228).
Інші роботодавці переглядають і затверджують штатні розписи за потреби.
Читайте також: Приводимо штатний розпис у відповідність до Класифікатора професій: крок за кроком
Керівник затверджує наказом штатний розпис. У наказі вказують дату, з якої його вводять в дію. Вона може відрізнятися від дати видання наказу або збігатися з нею. «Заднім числом» ввести в дію штатний розпис не можна. Не можна встановити різну зарплату для однакових посад.
Роботодавець не може прийняти на роботу нових працівників, якщо в штатному розписі відсутні вакантні посади. За необхідності до штатного розпису вносять зміни щодо введення (виведення) штатних одиниць, змін розміру посадових окладів.
Зміни до штатного розпису вносять наказом по підприємству, із зазначенням причини. Для цього:
- видають наказ про внесення змін до штатного розпису, в розпорядчій частині якого перераховують зміни;
- наказом затверджують новий штатний розпис.
Наказ складають у довільній формі, зазначаючи підстави змін і дату набрання чинності.
Підстави для внесення змін в штатний розпис:
- оптимізація організаційної структури підприємства;
- реорганізація підприємства;
- зміна обсягів діяльності;
- проведення заходів, направлених на поліпшення діяльності підприємства або його підрозділів.
Кількість і періодичність змін штатного розпису протягом поточного року не обмежені.
За інформацією Управління Держпраці у Хмельницькій області