Відрядження до затоплених регіонів — роз'яснення експерта
Експерт системи «Експертус Кадри» Ольга Догадіна відповіла на запитання про те, чи має право підприємство відрядити працівників у відрядження та які необхідно оформити документи для відправки працівників у відрядження для ліквідації наслідків повені в зв'язку з підривом Каховської ГЕС. Також експерт пояснила, хто повинен видавати наряд у відрядженні та нести відповідальність за життя відрядженої людини?
Відрядження під час воєнного стану
Так, що таке відрядження, КЗпП не визначає. Загальноприйняте визначення базується на терміні з Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон, затвердженій наказом Мінфіну від 13.03.1998 № 59:
Службове відрядження — поїздка працівника за розпорядженням керівника підприємства на певний строк до іншого населеного пункту для виконання службового доручення поза місцем постійної роботи (за наявністю документів, що підтверджують зв’язок відрядження з основною діяльністю підприємства).
Основні ознаки поїздки працівника, що вказують на відрядження:
- працівник їде за дорученням (наказом) керівника;
- працівник їде до іншого населеного пункту;
- працівник виконуватиме роботу, передбачену трудовим договором;
- підставою для поїздки є документ, що підтверджує зв’язок поїздки з основною діяльністю підприємства.
Якщо всі ці ознаки присутні у Вашому випадку, оформіть відрядження.
Наприклад, якщо основна діяльність підприємства пов’язана з обслуговуванням газорозподільчих мереж і мета працівника у відрядження — перевірка цілісності таких мереж в затоплених районах після підриву Каховської ГЕС, а також виконання необхідних ремонтних робіт, то в роботодавця наявні підстави направити працівників у відрядження.
Однак, зауважимо, що роботодавець зобов’язаний створити безпечні і нешкідливі умови праці (ч. 1 ст. 153 КЗпП). Роботодавець зобов’язаний переконатись, що у відрядженні у працівників також будуть безпечні і нешкідливі умови праці. Інакше, працівники можуть відмовитись виконати наказ про направлення у відрядження і роботодавець не має права притягнути їх до відповідальності за порушення трудової дисципліни.
Роботодавець не вправі вимагати від працівника виконання роботи, що становить явну небезпеку для життя працівника, а також в умовах, що не відповідають законодавству про охорону праці. Працівник має право відмовитися виконувати доручену роботу, якщо створилася виробнича ситуація, що становить небезпеку для життя чи здоров'я такого працівника або людей, які його оточують, і навколишнього середовища (ч. 5 ст. 153 КЗпП).
Роботодавець, який направляє працівника у відрядження, повинен:
- виплатити добові за час перебування у відрядженні;
- компенсувати вартість проїзду до місця призначення і назад;
- компенсувати витрати з найму жилого приміщення;
- зберегти місце роботи, посаду;
- оплатити працю в розмірі не нижче середнього заробітку на умовах, визначених колдоговором або трудовим договором (ст. 121 КЗпП).
Отже, всі витрати на відрядження повинні бути за рахунок роботодавця, якщо інше не передбачено договором з підприємством, до якого направляють у відрядження працівники.