Звільнення з ініціативи роботодавця: що змінив воєнний стан?

Порушення можуть призвести до адміністративної чи кримінальної відповідальності

Звільнення з ініціативи роботодавця: що змінив воєнний стан?Державна служба України з питань праці нагадала, що порушення вимог законодавство щодо звільнення працівників може призвести не лише до візиту інспекторів та винесення приписів, а й до адміністративної відповідальності.

Як звільняти працівників під час воєнного стану

Водночас під час воєнного стану деякі заборони, встановлені Кодексом законів про працю України, не діють. Йдеться про звільнення працівника за ініціативи роботодавця:

У мирний час такі дії неприпустимі, проте під час війни роботодавець має право на такий крок (згідно з Законом України «Про організацію трудових відносин у період дії воєнного стану», ст. 5). При цьому датою звільнення має бути перший робочий день, наступний за днем закінчення тимчасової непрацездатності, або ж перший день після відпустки. Винятком є лише відпустки з вагітності та пологів та для догляду за дитиною до трьох років.

Зауважте: запровадження воєнного стану як таке не може бути підставою звільнити працівника за ініціативою роботодавця. Тут, як і раніше, слід дотримуватися вимог КЗпП (ст. 40, 41). За порушення цього правила передбачена кримінальна відповідальність.

За матеріалами Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Звільнення з роботи без відпрацювання

Працівник, який бажає звільнитись за власним бажанням за відсутності поважної причини, зобов’язаний за два тижні повідомити роботодавця про своє звільнення. Якщо ж працівник в заяві вказав причину, через яку потрібно раніше звільнитися, тоді термін відпрацювання не застосовується. Про це та про інші випадки, коли можна звільнитись без відпрацювання, читайте в статті.
125164

Порядок звільнення працівника з роботи

Можна досконало знати порядок звільнення з роботи, але коли мова йде про конкретного працівника, на допомогу варто покликати як професійний досвід, так і життєвий. Ця стаття допоможе отримати відповідь на питання, як правильно звільнити працівника.
59453

Ліквідація підприємства: звільнення працівників

Які дії кадрової служби у разі ліквідації підприємства? Яким чином звільняти працівників, щодо яких встановлено заборону на звільнення або які відсутні з нез’ясованих причин (приміром, виїхали за кордон)? Як визначати дату звільнення, якщо процес ліквідації може розтягнутися на рік або навіть більше?
34185

Як запровадити зміни істотних умов праці на підприємстві

Працівник зобов’язаний виконувати роботу, визначену трудовим договором. Власник або уповноважений ним орган не має права вимагати від працівника виконувати роботу, не обумовлену трудовим договором. Що робити, коли виникла необхідність змін в організації як самого виробництва, так і істотних умов праці за трудовими договорами. Роз’яснюємо порядок дій та документування.
113299

Звільнення працівника з ініціативи власника

Розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця — це припинення трудових відносин між працівником та роботодавцем за рішенням останнього. Про підстави розірвання трудового договору з ініціативи власника та порядок розірвання трудового договору за таких підстав — у статті.
14228

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді