Трудовий та цивільно-правовий договори: основні відмінності

Дізнайтеся, як легко розрізнити ці види відносин

Трудовий та цивільно-правовий договори: основні відмінності

Цивільно-правові договори не передбачають наявності роботодавців та працівників — у таких угодах йдеться лише про замовника та виконавця, який оплачує виконання певної роботи або надання послуги. Оскільки обидві сторони договору є незалежними та рівноправними, замовник не має турбуватися про організацію умов праці чи оплату лікарняних.

Трудовий договір чи договір підряду: як вибрати, щоб не наразитися на штраф

Відтак, регулюються такі відносини у відповідності до Цивільного кодексу, а не до законодавства про працю.

Укласти цивільно-правовий договір можуть будь-які юридичні або фізичні особи.

Водночас трудовий договір регулює виконання роботи за певною спеціальністю, кваліфікацією чи посадою, а також вимагає дотримання правил внутрішнього трудового розпорядку. Працівник зобов'язується виконувати роботу, передбачену договором, а роботодавець — виплачувати заробітну плату та забезпечувати гідні умови праці.

За таких відносин працівник має право на соціальні та трудові гарантії:

  • регулярна оплата праці;
  • нормований робочий час;
  • оплата тимчасової непрацездатності;
  • оплачувані вихідні та відпустки тощо.

Втім, на особу покладаються і зобов'язання перед роботодавцем, з яким потрібно узгоджувати час відпустки абощо. 

У податковій службі зауважили, що фізичні особи та ФОПи також можуть бути роботодавцями — наприклад, наймаючи няню або водія. 

Загалом варто покладатися на такий принцип: для разових робіт укладають цивільно-правовий договір, а для систематичних — трудовий.

За матеріалами Головного управління ДПС у Дніпропетровській області

Як провести скорочення чисельності та штату

Статті за темою

Усі статті за темою

Усе про роботу, відпустку та звільнення сезонних працівників

Сезонна робота — це одна з найбільш поширених форм працевлаштування в різних сферах діяльності, таких як сільське господарство, будівництво, туризм, роздрібна торгівля та інші. Вона є чудовою можливістю для працівників знайти тимчасову зайнятість, а для роботодавців — вирішити питання з підвищеною потребою у працівниках у пік сезону. Однак процес найму сезонних працівників має свої особливості, а відпустка на сезонній роботі викликає низку питань. Усе про оформлення відпустки сезонним працівникам – у статті.
4872

Трудовий договір про роботу за сумісництвом: укладаємо правильно

Працівник має право укладати трудовий договір як і в одній, так і в декількох установах, організаціях одночасно. Таке право передбачає частина 2 статті 21 КЗпП. Тому працівник, окрім основного трудового договору, має можливість укласи і трудовий договір про роботу за сумісництвом.
71693

Оформлення наказу про прийом за строковим трудовим договором на час відпустки з вагітності та пологів

Кадровики зазначають у наказах про прийняття на час відпустки з вагітності та пологів, що приймають працівника тимчасово. Але це помилка. В наказі необхідно вказати вид трудового договору на час такої відпустки: строковий трудовий договір
30775

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді