Не пустити працівника у відпустку: можливо чи ні?

Відмова можлива і у воєнний, і в мирний час

Не пустити працівника у відпустку: можливо чи ні?Під час війни роботодавці мають право відмовити працівникам у наданні будь-якого виду відпусток,  якщо ці працівники залучені до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури (відповідно до Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану»). Єдиний виняток, коли відмова неможлива, — це відпустки у зв’язку вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.  

Як надавати відпустки в умовах воєнного стану

Втім, Держпраці нагадала, що і в мирний час власники підприємств можуть не відпустити працівників у ті відпустки, що надаються за угодою між працівником і роботодавцем.

Це, наприклад, відпустка без збереження заробітної плати (під час війни її термін необмежений).

Також правомірно буде не погодитись на надання відпустки щорічної відпустки поза строками, визначеними графіком відпусток (наприклад, у разі поділу відпустки на частини).

Водночас запам'ятайте, що законодавством заборонено відмовляти у наданні таких відпусток (за винятком критичної інфраструктури):

За матеріалами Управління інспекційної діяльності у Черкаській області Центрального міжрегіонального управління Державної служби з питань праці

Рекомендація місяця від редакції порталу «Кадровик-01»

Запрошуємо на вебінар «Перевірки Держпраці під час воєнного стану», який відбудеться 23 травня. Спікер — посадова особа Держпраці. У програмі — підстави для перевірки, як уникнути штрафів, різниця між трудовим договором і ЦПХ.

❗️Якщо хочете отримати персональну відповідь від посадової особи Держпраці, поставте запитання до 20 травня включно в чат вебінару❗️

Щоб переглянути вебінар та отримати сертифікат, реєструйтеся Система «Експертус Кадри» святкує День народження

Перевірки Держпраці під час воєнного стану

Статті за темою

Усі статті за темою

Відпустка за сумісництвом: тривалість, види та порядок надання

Законодавство гарантує право сумісникам отримувати щорічну відпустку і за основним місцем роботи, і за сумісництвом. Який порядок надання відпустки суміснику, чи можлива відпустка за сумісництвом на одному підприємстві, чи вносити сумісників до графіка відпусток, чи передбачає законодавство відпустку на дітей суміснику — розкажемо у статті.
57438

Відпустка одинокій матері

Одинокою матір’ю вважають жінку, яка не перебуває у шлюбі та у свідоцтві про народження дитини якої відсутній запис про батька дитини або запис про батька зроблено у встановленому порядку за вказівкою матері; вдову; іншу жінку, яка виховує й утримує дитину.
72260

Зразок заяви про перенесення відпустки

Наприкінці кожного року підприємства затверджують графік відпусток працівникам. Іноді у працівників виникає необхідність використати відпустку поза графіком. Щоб це реалізувати, зокрема, — працівник має написати заяву про перенесення відпустки на інший період.
30220

Щорічна додаткова відпустка за роботу із шкідливими і важкими умовами праці

Працівники, залучені до робіт, що мають шкідливий вплив на їх здоров’я, потребують тривалішого відпочинку. У зв’язку з цим, стаття 76 КЗпП гарантує надання таким працівникам щорічних додаткових відпусток.
14739

Оформлення компенсації відпустки: зразок та наказ

За бажанням працівника частину щорічної відпустки можна замінити грошовою компенсацією. Скачайте зразки заяви та наказу про виплату грошової компенсації за частину щорічної відпустки за ДСТУ 4163:2020
17879

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді