Такі працівниці мають особливі гарантії стосовно звільнення

З огляду на відсутність визначення на законодавчому рівні, Держпраці пояснила, як варто трактувати поняття «одинока матір». Так, спирайтесь на постанову Пленуму Верховного Суду України «Про практику розгляду судами трудових спорів» від 06.11.1992 № 9 (п. 9), відповідно до якого:
Одинока матір — це жінка, яка:
- не перебуває у шлюбі і у свідоцтві про народження дитини якої відсутній запис про батька дитини або запис про батька зроблено в установленому порядку за вказівкою матері;
- вдова;
- інша жінка, яка виховує і утримує дитину сама.
Також у відомстві пояснили, що особа вважається дитиною з інвалідністю до досягнення 18 років.
Одночасно Держпраці нагадала, що Кодекс законів про працю України забороняє звільнення з ініціативи роботодавця одиноких матерів (з дитиною до 14 років або дитиною з інвалідінстю). Такі ж права мають вагітні та жінки з дітьми до трьох років (у разі надання відпустки без збереження зарплати відповідно до медвисновку — до 6 років). Єдиним винятком є повна ліквідація підприємства або закінчення строку трудового договору.
У таких ситуаціях звільнення можливе з подальшим працевлаштуванням.
За інформацією Державної служби України з питань праці
Розгляньмо ситуацію: наказ про звільнення з роботи видали 16.01.2025. Запис про звільнення до трудової книжки внесли 17.01.2025. Чи правомірним буде прийняття на роботу того самого дня, коли внесено запис про звільнення — 17.01.2025?
Законодавство встановлює мінімальний розмір вихідної допомоги при звільненні працівника з роботи. Однак, роботодавець має право збільшити розмір вихідної допомоги у колективному договорі. Чи передбачає обмеження щодо виплати вихідна допомога при скороченні пенсіонера та які гарантії забезпечує вихідна допомога при звільненні військовослужбовцям — читайте у статті.
Трудовий договір може бути припинено, а працівника звільнено з роботи лише з підстав і в порядку, визначених трудовим законодавством. Які умови припинення трудового договору? Як здійснити оформлення припинення дії трудового договору? Чи відрізняється порядок розірвання трудового договору між працівником і фізичною особою – підприємцем? Як заповнити коректно бланк угоди про припинення трудового договору? Усе про документування: угода про припинення трудового договору (бланк) та наказ про припинення трудового договору (бланк) а також особливості припинення трудових відносин під час воєнного стану читайте у цій статті.
Компенсація відпустки при звільненні — право працівників. Читайте у статті: що таке відпускні при звільненні; як розрахувати кількість днів компенсації за невикористану відпустку; коли можлива заміна відпустки грошовою компенсацією; чи законна грошова компенсація за невикористану відпустку без звільнення; як нараховується компенсація за невикористану відпустку?
Звільнення за згодою сторін — одна із найпоширеніших підстав для припинення трудового договору. Які нюанси слід врахувати під час розірвання трудового договору за згодою сторін? Як регулює питання щодо звільнення за згодою сторін стаття КЗпП? Чи передбачає звільнення за згодою сторін виплати працівнику? Дізнайтеся порядок звільнення за згодою сторін та врахуйте застороги.