Такі працівниці мають особливі гарантії стосовно звільнення

З огляду на відсутність визначення на законодавчому рівні, Держпраці пояснила, як варто трактувати поняття «одинока матір». Так, спирайтесь на постанову Пленуму Верховного Суду України «Про практику розгляду судами трудових спорів» від 06.11.1992 № 9 (п. 9), відповідно до якого:
Одинока матір — це жінка, яка:
- не перебуває у шлюбі і у свідоцтві про народження дитини якої відсутній запис про батька дитини або запис про батька зроблено в установленому порядку за вказівкою матері;
- вдова;
- інша жінка, яка виховує і утримує дитину сама.
Також у відомстві пояснили, що особа вважається дитиною з інвалідністю до досягнення 18 років.
Одночасно Держпраці нагадала, що Кодекс законів про працю України забороняє звільнення з ініціативи роботодавця одиноких матерів (з дитиною до 14 років або дитиною з інвалідінстю). Такі ж права мають вагітні та жінки з дітьми до трьох років (у разі надання відпустки без збереження зарплати відповідно до медвисновку — до 6 років). Єдиним винятком є повна ліквідація підприємства або закінчення строку трудового договору.
У таких ситуаціях звільнення можливе з подальшим працевлаштуванням.
За інформацією Державної служби України з питань праці
Звільнення працівника за власним бажанням — процедура, через яку виникає не менше судових спорів, ніж через інші підстави для звільнення. Крім того, звільнення за власним бажанням викликає додаткові запитання через воєнний стан в Україні. Порядок такого звільнення та його особливості під час війни, роз’яснюємо у статті
Скорочення працівників або штату — процедура, яка часто призводить до судових позовів. Найбільш проблемні питання: які підстави для скорочення штату працівників, хто підлягає скороченню в першу чергу, які етапи включає в себе процедура скорочення працівників, кого не можна звільнити по скороченню. Як оформити скорочення чисельності або штату працівників, щоб вберегтися від помилок та судової тяганини, роз’яснюємо у статті
Трудові відносини, які виникли на підставі безстрокового чи строкового трудового договору або контракту, можуть бути припинені як з ініціативи працівника, так і з ініціативи власника або уповноваженого ним органу. Незалежно від того, хто ініціює звільнення, кадровик готує наказ про звільнення працівника. Зразки документів ми підготували для вас у статті.
Законодавство про працю надає право працівникам розривати трудовий договір, укладений на невизначений строк, попередивши про це власника за два тижні. Але на час дії воєнного стану є поважна причина для звільнення без попередження. Детальніше читайте у статті.
Можна досконало знати порядок звільнення з роботи, але коли мова йде про конкретного працівника, на допомогу варто покликати як професійний досвід, так і життєвий. Ця стаття допоможе отримати відповідь на питання, як правильно звільнити працівника.