Такі працівниці мають особливі гарантії стосовно звільнення
З огляду на відсутність визначення на законодавчому рівні, Держпраці пояснила, як варто трактувати поняття «одинока матір». Так, спирайтесь на постанову Пленуму Верховного Суду України «Про практику розгляду судами трудових спорів» від 06.11.1992 № 9 (п. 9), відповідно до якого:
Одинока матір — це жінка, яка:
- не перебуває у шлюбі і у свідоцтві про народження дитини якої відсутній запис про батька дитини або запис про батька зроблено в установленому порядку за вказівкою матері;
- вдова;
- інша жінка, яка виховує і утримує дитину сама.
Також у відомстві пояснили, що особа вважається дитиною з інвалідністю до досягнення 18 років.
Одночасно Держпраці нагадала, що Кодекс законів про працю України забороняє звільнення з ініціативи роботодавця одиноких матерів (з дитиною до 14 років або дитиною з інвалідінстю). Такі ж права мають вагітні та жінки з дітьми до трьох років (у разі надання відпустки без збереження зарплати відповідно до медвисновку — до 6 років). Єдиним винятком є повна ліквідація підприємства або закінчення строку трудового договору.
У таких ситуаціях звільнення можливе з подальшим працевлаштуванням.
За інформацією Державної служби України з питань праці
Працівник, який бажає звільнитись за власним бажанням за відсутності поважної причини, зобов’язаний за два тижні повідомити роботодавця про своє звільнення. Якщо ж працівник в заяві вказав причину, через яку потрібно раніше звільнитися, тоді термін відпрацювання не застосовується. Про це та про інші випадки, коли можна звільнитись без відпрацювання, читайте в статті.
Можна досконало знати порядок звільнення з роботи, але коли мова йде про конкретного працівника, на допомогу варто покликати як професійний досвід, так і життєвий. Ця стаття допоможе отримати відповідь на питання, як правильно звільнити працівника.
Які дії кадрової служби у разі ліквідації підприємства? Яким чином звільняти працівників, щодо яких встановлено заборону на звільнення або які відсутні з нез’ясованих причин (приміром, виїхали за кордон)? Як визначати дату звільнення, якщо процес ліквідації може розтягнутися на рік або навіть більше?
Працівник зобов’язаний виконувати роботу, визначену трудовим договором. Власник або уповноважений ним орган не має права вимагати від працівника виконувати роботу, не обумовлену трудовим договором. Що робити, коли виникла необхідність змін в організації як самого виробництва, так і істотних умов праці за трудовими договорами. Роз’яснюємо порядок дій та документування.
Розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця — це припинення трудових відносин між працівником та роботодавцем за рішенням останнього. Про підстави розірвання трудового договору з ініціативи власника та порядок розірвання трудового договору за таких підстав — у статті.