
Кодекс законів про працю України забороняє роботодавцям за власною ініціативою звільняти працівників під час тимчасової непрацездатності (навіть у разі скорочення).
Працівники, яких не можна звільняти за скороченням
Виняток — тривала неявка на роботу, понад 4 місяці, внаслідок хвороби (окрім перебування у відпустці з вагітності та пологів).
Відповідно, працівницю, що перебуває у відпустці з вагітності та пологів, скорочувати не можна.
Так само захищені особи, що пішли у відпустку для догляду з дитиною до трьох років (до шести — за медвисновком). У цьому разі винятком є лише повна ліквідація підприємства, але тоді звільнення має відбуватися з обов’язковим працевлаштуванням.
У Держпраці додали, що цей захист поширюється не лише на матерів, а також на батька дитини, баби, діда чи іншого родича, які перебувають у «декретній» відпустці замість матері відповідно до Закону України «Про відпустки» (ст. 18, ч. 3).
У разі порушення вимог законодавства керівник і особа, на яку покладений обов’язок контролю за дотриманням трудового законодавства (наприклад, кадровик чи бухгалтер), можуть бути притягнені залежно до відповідальності — адміністративної чи навіть кримінальної.
За інформацією Управління інспекційної діяльності у Чернігівській області Центрального міжрегіонального управління Державної служби з питань праці
Розгляньмо ситуацію: наказ про звільнення з роботи видали 16.01.2025. Запис про звільнення до трудової книжки внесли 17.01.2025. Чи правомірним буде прийняття на роботу того самого дня, коли внесено запис про звільнення — 17.01.2025?
Законодавство встановлює мінімальний розмір вихідної допомоги при звільненні працівника з роботи. Однак, роботодавець має право збільшити розмір вихідної допомоги у колективному договорі. Чи передбачає обмеження щодо виплати вихідна допомога при скороченні пенсіонера та які гарантії забезпечує вихідна допомога при звільненні військовослужбовцям — читайте у статті.
Трудовий договір може бути припинено, а працівника звільнено з роботи лише з підстав і в порядку, визначених трудовим законодавством. Які умови припинення трудового договору? Як здійснити оформлення припинення дії трудового договору? Чи відрізняється порядок розірвання трудового договору між працівником і фізичною особою – підприємцем? Як заповнити коректно бланк угоди про припинення трудового договору? Усе про документування: угода про припинення трудового договору (бланк) та наказ про припинення трудового договору (бланк) а також особливості припинення трудових відносин під час воєнного стану читайте у цій статті.
Компенсація відпустки при звільненні — право працівників. Читайте у статті: що таке відпускні при звільненні; як розрахувати кількість днів компенсації за невикористану відпустку; коли можлива заміна відпустки грошовою компенсацією; чи законна грошова компенсація за невикористану відпустку без звільнення; як нараховується компенсація за невикористану відпустку?
Звільнення за згодою сторін — одна із найпоширеніших підстав для припинення трудового договору. Які нюанси слід врахувати під час розірвання трудового договору за згодою сторін? Як регулює питання щодо звільнення за згодою сторін стаття КЗпП? Чи передбачає звільнення за згодою сторін виплати працівнику? Дізнайтеся порядок звільнення за згодою сторін та врахуйте застороги.