Кодекс законів про працю України забороняє роботодавцям за власною ініціативою звільняти працівників під час тимчасової непрацездатності (навіть у разі скорочення).
Працівники, яких не можна звільняти за скороченням
Виняток — тривала неявка на роботу, понад 4 місяці, внаслідок хвороби (окрім перебування у відпустці з вагітності та пологів).
Відповідно, працівницю, що перебуває у відпустці з вагітності та пологів, скорочувати не можна.
Так само захищені особи, що пішли у відпустку для догляду з дитиною до трьох років (до шести — за медвисновком). У цьому разі винятком є лише повна ліквідація підприємства, але тоді звільнення має відбуватися з обов’язковим працевлаштуванням.
У Держпраці додали, що цей захист поширюється не лише на матерів, а також на батька дитини, баби, діда чи іншого родича, які перебувають у «декретній» відпустці замість матері відповідно до Закону України «Про відпустки» (ст. 18, ч. 3).
У разі порушення вимог законодавства керівник і особа, на яку покладений обов’язок контролю за дотриманням трудового законодавства (наприклад, кадровик чи бухгалтер), можуть бути притягнені залежно до відповідальності — адміністративної чи навіть кримінальної.
За інформацією Управління інспекційної діяльності у Чернігівській області Центрального міжрегіонального управління Державної служби з питань праці
Працівник, який бажає звільнитись за власним бажанням за відсутності поважної причини, зобов’язаний за два тижні повідомити роботодавця про своє звільнення. Якщо ж працівник в заяві вказав причину, через яку потрібно раніше звільнитися, тоді термін відпрацювання не застосовується. Про це та про інші випадки, коли можна звільнитись без відпрацювання, читайте в статті.
Можна досконало знати порядок звільнення з роботи, але коли мова йде про конкретного працівника, на допомогу варто покликати як професійний досвід, так і життєвий. Ця стаття допоможе отримати відповідь на питання, як правильно звільнити працівника.
Які дії кадрової служби у разі ліквідації підприємства? Яким чином звільняти працівників, щодо яких встановлено заборону на звільнення або які відсутні з нез’ясованих причин (приміром, виїхали за кордон)? Як визначати дату звільнення, якщо процес ліквідації може розтягнутися на рік або навіть більше?
Працівник зобов’язаний виконувати роботу, визначену трудовим договором. Власник або уповноважений ним орган не має права вимагати від працівника виконувати роботу, не обумовлену трудовим договором. Що робити, коли виникла необхідність змін в організації як самого виробництва, так і істотних умов праці за трудовими договорами. Роз’яснюємо порядок дій та документування.
Розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця — це припинення трудових відносин між працівником та роботодавцем за рішенням останнього. Про підстави розірвання трудового договору з ініціативи власника та порядок розірвання трудового договору за таких підстав — у статті.