Звільнення працівниці у «декреті»: вимоги законодавства

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Кадровик-01. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Ми вже відібрали головне для вас
Ця група осіб має особливий захист

Звільнення працівниці у «декреті»: вимоги законодавства

Кодекс законів про працю України забороняє роботодавцям за власною ініціативою звільняти працівників під час тимчасової непрацездатності (навіть у разі скорочення). 

Працівники, яких не можна звільняти за скороченням

Виняток — тривала неявка на роботу, понад 4 місяці, внаслідок хвороби (окрім перебування у відпустці з вагітності та пологів).

Відповідно, працівницю, що перебуває у відпустці з вагітності та пологів, скорочувати не можна.

Так само захищені особи, що пішли у відпустку для догляду з дитиною до трьох років (до шести — за медвисновком). У цьому разі винятком є лише повна ліквідація підприємства, але тоді звільнення має відбуватися з обов’язковим працевлаштуванням. 

У Держпраці додали, що цей захист поширюється не лише на матерів, а також на батька дитини, баби, діда чи іншого родича, які перебувають у «декретній» відпустці замість матері відповідно до Закону України «Про відпустки» (ст. 18, ч. 3).

У разі порушення вимог законодавства керівник і особа, на яку покладений обов’язок контролю за дотриманням трудового законодавства (наприклад, кадровик чи бухгалтер), можуть бути притягнені залежно до відповідальності — адміністративної чи навіть кримінальної.

За інформацією Управління інспекційної діяльності у Чернігівській області Центрального міжрегіонального управління Державної служби з питань праці

Військовозобов’язані в кадрах: приймаємо, увільняємо, звільняємо правильно

Статті за темою

Усі статті за темою

Звільнення за власним бажанням: стаття, оформлення, відпрацювання

Звільнення працівника за власним бажанням — процедура, через яку виникає не менше судових спорів, ніж через інші підстави для звільнення. Крім того, звільнення за власним бажанням викликає додаткові запитання через воєнний стан в Україні. Порядок такого звільнення та його особливості під час війни, роз’яснюємо у статті
671012

Покроковий алгоритм скорочення працівника

Скорочення працівників або штату — процедура, яка часто призводить до судових позовів. Найбільш проблемні питання: які підстави для скорочення штату працівників, хто підлягає скороченню в першу чергу, які етапи включає в себе процедура скорочення працівників, кого не можна звільнити по скороченню. Як оформити скорочення чисельності або штату працівників, щоб вберегтися від помилок та судової тяганини, роз’яснюємо у статті
173276

Наказ про звільнення

Трудові відносини, які виникли на підставі безстрокового чи строкового трудового договору або контракту, можуть бути припинені як з ініціативи працівника, так і з ініціативи власника або уповноваженого ним органу. Незалежно від того, хто ініціює звільнення, кадровик готує наказ про звільнення працівника. Зразки документів ми підготували для вас у статті.
305884

Зразки заяв про звільнення з роботи

Законодавство про працю надає право працівникам розривати трудовий договір, укладений на невизначений строк, попередивши про це власника за два тижні. Але на час дії воєнного стану є поважна причина для звільнення без попередження. Детальніше читайте у статті.
676581

Порядок звільнення працівника з роботи

Можна досконало знати порядок звільнення з роботи, але коли мова йде про конкретного працівника, на допомогу варто покликати як професійний досвід, так і життєвий. Ця стаття допоможе отримати відповідь на питання, як правильно звільнити працівника.
68609

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді