Насамперед слід розрізняти два типи угод: трудові та цивільно-правові.
Договір підряду VS трудовий договір: урахуйте ризики та убезпечтеся від штрафу
Так, трудовий договір укладається у відповідності до Кодексу законів про працю і передбачає, що працівник виконує роботу, яка визначається посадовими обов'язками.
При цьому особа дотримується правил внутрішнього розпорядку, а в самому договорі визначають посаду, оплату праці (не менше мінімальної зарплати) та дату початку виконання робіт.
Роботодавець має видати наказ про прийняття працівника і зробити відповідний запис у трудовій книжці.
А цивільно-правові відносини визначає Цивільний кодекс, при цьому працівник зобов’язується виконати певну роботу, а роботодавець — оплатити її.
Важливо, що розмір винагороди ніяк не залежить від розміру мінімальної заробітної плати. Жодних соціальних гарантій для працівників за таких умов немає.
У Держпраці наголосили, що цивільно-правові договори укладають лише для виконання конкретної роботи, що спрямована на одержання результату праці, а після досягнення мети договір вважається виконаним і його дія припиняється.
Тобто такі відносини не передбачають системного характеру, коли працівник постійно перебуває на своєму робочому місці та отримує регулярну оплату праці.
Якщо ж за системних відносин укладено цивільно-правовий договір, таку ситуацію оцінюють як фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, та виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків.
Укладення цивільно-правового договору для системних трудових відносин розцінюють як злісне порушення законодавства про працю, за яке передбчена накладається фінансова відповідальність.