Цивільно-правовий договір: коли це порушення

За недотримання вимог законодавства загрожує штраф

Цивільно-правовий договір: коли це порушення

Насамперед слід розрізняти два типи угод: трудові та цивільно-правові.

Договір підряду VS трудовий договір: урахуйте ризики та убезпечтеся від штрафу

Так, трудовий договір укладається у відповідності до Кодексу законів про працю і передбачає, що працівник виконує роботу, яка визначається посадовими обов'язками.

При цьому особа дотримується правил внутрішнього розпорядку, а в самому договорі визначають посаду, оплату праці (не менше мінімальної зарплати) та дату початку виконання робіт.

Роботодавець має видати наказ про прийняття працівника і зробити відповідний запис у трудовій книжці.

А цивільно-правові відносини визначає Цивільний кодекс, при цьому працівник зобов’язується виконати певну роботу, а роботодавець — оплатити її.

Важливо, що розмір винагороди ніяк не залежить від розміру мінімальної заробітної плати. Жодних соціальних гарантій для працівників за таких умов немає.

У Держпраці наголосили, що цивільно-правові договори укладають лише для виконання конкретної роботи, що спрямована на одержання результату праці, а після досягнення мети договір вважається виконаним і його дія припиняється.

Тобто такі відносини не передбачають системного характеру, коли працівник постійно перебуває на своєму робочому місці та отримує регулярну оплату праці.

Якщо ж за системних відносин укладено цивільно-правовий договір, таку ситуацію оцінюють як фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника  на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, та виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків.

Укладення цивільно-правового договору для системних трудових відносин розцінюють як злісне порушення законодавства про працю, за яке передбчена накладається фінансова відповідальність.

За інформацією Управління інспекційної діяльності у Чернівецькій області Південно-Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Призупинення трудового договору в умовах воєнного стану

Призупинення трудових відносин — досить актуальна процедура під час воєнного стану. Що таке призупинення трудового договору? Як законно та ефективно здійснити призупинення трудового договору в умовах воєнного стану та повернути працівників на роботу? Як слід оформляти кадрові документи у такому разі та що необхідно знати про наслідки призупинення трудового договору? Покроковий алгоритм дій кадровика з підказками чекає на вас у статті.
88738

Ключове про трудовий договір зі зразком

Конституція України кожному громадянину гарантує право на працю. Реалізація цього права починається з укладання трудового договору. Що таке трудовий договір та його види? Який вид та форму договору обрати? З якого моменту трудовий договір вважається укладеним? У чому полягає відмінність трудового договору від цивільно-правових договорів? Як виглядає приклад трудового договору? Які можливості діють в період воєнного стану? Ми підготували для вас роз’яснення та зразок трудового договору.
260496

Як припинити дію колдоговору

Колективний договір — це угода між роботодавцем (або об’єднанням роботодавців) та представницьким органом працівників, яка встановлює взаємні права, обов’язки і відповідальність сторін щодо регулювання виробничих (робочих) відносин. Усе про припинення дії колективного договору — у статті.
4757

Зміна істотних умов трудового договору

Зміна умов трудового договору — це процедура, яка передбачає внесення змін до існуючих умов праці, визначених у трудовому договорі. Це може стосуватися зміни заробітної плати, графіку роботи, посадових обов’язків та інших умов. Більш детально про зміну умов трудового договору та про те, чи можна змінювати істотні умови трудового договору – у статті.
8609

Стажування на робочому місці до оформлення трудових відносин — не правомірно

З назви статті вже зрозуміло, що проведення стажування на робочому місці до оформлення трудових відносин є порушенням чинного законодавства. Але проходження стажування законодавчо передбачено для певних категорій осіб, зокрема, студентів, безробітних, державних службовців тощо.
75615

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді