Чи впливає хвороба працівника на тривалість щорічної додаткової відпустки?
Запитання
У цьому році ми зменшили тривалість додаткової відпустки працівниці за роботу в туберкульозному диспансері, враховуючи, що вона понад два місяці перебувала на лікарняному. Чи дійсно наші дії були правомірними?
Відповідь
Конкретна тривалість щорічної додаткової відпустки за особливий характер праці встановлюється колективним чи трудовим договором залежно від часу зайнятості працівника в цих умовах (ст. 8 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР; далі — Закон про відпустки).
Відповідно до статті 9 Закону про відпустки до стажу роботи, що дає право на щорічні додаткові відпустки за роботу із шкідливими умовами праці та за особливий характер праці, зараховуються:
- час фактичної роботи із шкідливими, важкими умовами або з особливим характером праці, якщо працівник зайнятий у цих умовах не менше половини тривалості робочого дня, встановленої для працівників даного виробництва, цеху, професії або посади;
- час щорічних основної та додаткових відпусток за роботу із шкідливими, важкими умовами і за особливий характер праці;
- час роботи вагітних жінок, переведених на підставі медичного висновку на легшу роботу, на якій вони не зазнають впливу несприятливих виробничих факторів.
Як бачимо, період тимчасової непрацездатності працівника, а також періоди перебування на курсах підвищення кваліфікації, у відпустці без збереження заробітної плати, у відпустці у зв’язку з навчанням тощо не зараховується до стажу роботи, що дає право на щорічну додаткову відпустку за роботу із шкідливими і важкими умовами праці або за особливий характер праці. Отже, дії адміністрації у цьому випадку — правомірні.