Звільнення сумісника з роботи, якщо прийнято «основного» працівника

Трудове законодавство гарантує право працівникам на укладення, крім основного трудового договору, ще укладати трудові договори про роботу за сумісництвом. А коли справа доходить до звільнення працівника-сумісника, то за якою підставою ліпше звільняти його, якщо роботодавець має намір прийняти іншого працівника на основне місце роботи?

Чи всі роботодавці можуть звільнити сумісника з власної ініціативи?

Правом звільняти працівника-сумісника з власної ініціатив наділені тільки держустанови.

Це закріплено законодавцем у Постанові Кабміну «Про роботу за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій» від 03.04.1993 № 245 та у Положенні про умови роботи за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій, затвердженим спільним наказом Мінпраці, Мін’юсту та Мінфіну від 28.06.1993 № 43.

Як вбачається зі змісту пункту 8 Положення, сумісника може бути звільнено з підстав, передбачених законодавством, а також у разі прийняття працівника, який не є сумісником, чи обмеження сумісництва у зв’язку з особливими умовами та режимом праці без виплати вихідної допомоги.

Підстави звільнення сумісника: якою статтею КЗпП керуватися

Підстави припинення трудового договору визначені статтею 36 КЗпП. Утім, такий перелік не вичерпний, адже законодавством установлюються додаткові підстави розірвання трудових відносин з деякими категоріями працівників за певних умов (приміром, порушено правила прийняття на роботу працівника).

Оскільки для сумісників державних підприємств додаткові підстави для звільнення передбачає пункт 8 Положення, то при звільненні за цими підставами у наказі про звільнення сумісника як підставу зазначатимемо статтю 7 КЗпП і пункт 8 цього Положення.

Статтею 43-1 КЗпП передбачено випадки, за яких роботодавець має право звільнити працівника без згоди профспілки з власної ініціативи. Серед них такі, як:

 • ліквідація підприємства;
 • незадовільного результату випробування, обумовленого при прийнятті на роботу;
 • звільнення з суміщуваної роботи у зв’язку з прийняттям на роботу іншого працівника, який не є сумісником, а також у зв’язку з обмеженнями на роботу за сумісництвом, передбаченими законодавством;
 • поновлення на роботі працівника, який раніше виконував цю роботу;
 • звільнення працівника, який не є членом первинної профспілкової організації, що діє на підприємстві;
 • звільнення з підприємства, де немає первинної профспілкової організації;
 • звільнення керівника підприємства (філіалу, представництва, відділення та іншого відокремленого підрозділу), його заступників, головного бухгалтера підприємства, його заступників, а також службових осіб органів доходів і зборів, яким присвоєно спеціальні звання, і службових осіб центральних органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сферах державного фінансового контролю та контролю за цінами; керівних працівників, які обираються, затверджуються або призначаються на посади державними органами, органами місцевого самоврядування, а також громадськими організаціями та іншими об’єднаннями громадян;
 • звільнення працівника, який вчинив за місцем роботи розкрадання (зокрема, дрібне) майна власника, встановлене вироком суду, що набрав законної сили, чи постановою органу, до компетенції якого входить накладення адміністративного стягнення або застосування заходів громадського впливу;
 • призову або мобілізації власника — фізичної особи під час особливого періоду.

Законодавством можуть бути передбачені й інші випадки розірвання трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу без згоди відповідного виборного органу первинної профспілкової організації (профспілкового представника).

Статтями 43 та 43-1 КЗпП не встановлено підстав для звільнення. За цими стаття потрібно лише визначати, чи отримувати згоду профспілки у разі звільнення працівника з ініціативи роботодавця.

Строк попередження про звільнення сумісника

Трудовим законодавством не передбачено норми щодо строків попередження сумісника про звільнення.

Проте підприємства можуть установлювати такий строк у ПВТР. Вочевидь, питання варто вирішувати у кожному випадку індивідуально, адже роботодавець сам зацікавлений, щоб сумісник встиг завершити доручені завдання до звільнення, а якщо із ним укладено договір про повну матеріальну відповідальність, то й провести інвентаризацію та передати матеріальні цінності.

Оформлення звільнення сумісника з ініціативи роботодавця

Якщо роботодавець вирішив звільнити працівника-сумісника, щоб прийняти на його посаду основного працівника, то сумісника не повинен писати заяву про звільнення, адже це звільнення з ініціативи роботодавця. Такої ж думки дотримується і Мінпраці в листі від 28.10.2016 № 401/06/186-16.

Підставою для видання наказу про звільнення сумісника буде наказ про прийняття на роботу працівника, який не є сумісником (що варто видати напередодні).

Приклад

Роботодавець видає два накази:

 • від 13.07.2015 № 234-к/тр «Про прийняття Іваненка В. П.» (ПРИЙНЯТИ ІВАНЕНКА Віктора Петровича (назва посади) з 01.03.2017…);
 • від 13.07.2015 № 235-к/тр «Про звільнення Петренка О. М.» (ЗВІЛЬНИТИ ПЕТРЕНКА Олександра Михайловича (назва посади) 28.02.2017…).

Звільнення сумісника під час відпустки або лікарняного: чи можливо?

Трудовим законодавством заборонено звільняти сумісника, якщо він перебуває у відпустці чи на лікарняному. Таку заборону передбачено частиною третьої статті 40 КЗпП та частиною третьою статті 2 Закону про відпустки.


Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Кадровик-01"

зміст

Рекомендація місяця від редакції порталу «Кадровик-01»

Запрошуємо на святковий Вебінар до дня кадровика, який відбудеться 26 квітня. Спікери: Ірина Житкова, Ірина Матійко, Ольга Догадіна, Олена Петровська, Юлія Видиборець. У програмі — накопичення щорічної відпустки мобілізованому, оплата лікарняного суміснику, виплата лікарняного по вагітності та пологах при ускладнених пологах, обчислення спеціального стажу медикам.  Також експерти розкажуть про альтернативні способи обміну кадровими документами під час воєнного стану, як вивести на роботу працівників, звільнених зі строкової військової служби та дадуть відповіді на гарячі питання персонального військового обліку

Щоб переглянути святковий вебінар та отримати сертифікат, реєструйтеся Система «Експертус Кадри» святкує День народження

Вебінар до дня кадровика

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді