Не пустити працівника у відпустку: законно чи ні?

У деяких випадках законодавство дозволяє роботодавцям такі дії

Не пустити працівника у відпустку: законно чи ні?

Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (ст. 12) надає роботодавцеві право відмовити працівнику у наданні будь-якого виду відпусток, якщо такий працівник залучений до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури.

Дев’ять відповідей на запитання про відпустки після змін, що вніс Закон № 3494

Єдиним винятком є надання відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку

Втім, якщо про працівників критичної інфраструктури не йдеться, відмовляти у відпустках, надання яких відбувається в обов’язковому порядку, заборонено. Це, наприклад:

Проте право на відмову може стосуватися тих відпусток надання яких здійснюється за угодою між працівником і роботодавцем. При цьому таку можливість роботодавець має як у воєнний, так і в мирний час. У Держпраці навели такі приклади:

  1. Відпустка без збереження заробітної плати без обмеження строку, встановленого частиною першою статті 26 Закону України «Про відпустки» (15 календарних днів), яка надається на прохання працівника під час воєнного стану. 
  2. Щорічна відпустка поза строками, визначеними графіком відпусток.
    Так, Кодекс законів про працю України передбачає, що черговість надання відпусток визначається графіками, які затверджуються роботодавцем за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником), і доводиться до відома всіх працівників.
    А от у разі перенесення щорічної відпустки новий термін її надання встановлюється за згодою між працівником і власником або уповноваженим ним органом. Відповідно, роботодавець може відмовити працівнику саме у такій ситуації. 

За інформацією Центрального міжрегіонального управління Державної служби з питань праці

Як провести скорочення чисельності та штату

Статті за темою

Усі статті за темою

Відпустка у зв’язку з навчанням: тривалість та порядок надання

Працівник, який навчається заочно, приніс довідку-виклик на сесію. Який порядок надання відпустки у зв’язку з навчанням та чи є обмеження в наданні навчальних відпусток під час воєнного стану? Детально про навчальні відпустки і їх тривалість — у статті зі зразками заяви, наказу та довідки-виклику
57665

Зразок заяви про перенесення відпустки

Наприкінці кожного року підприємства затверджують графік відпусток працівникам. Іноді у працівників виникає необхідність використати відпустку поза графіком. Щоб це реалізувати, зокрема, — працівник має написати заяву про перенесення відпустки на інший період.
37975

Порядок надання щорічної основної відпустки у мирний час і в умовах воєнного стану

Право на щорічну основну відпустку мають усі працівники. Зміни в законодавстві через воєнний стан торкнулися і відпусток. Тож, як надається щорічна основна відпустка та які її особливості, роз’яснюємо у статті.
193950

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді