Чи відображати в посадовій інструкції інформацію про сумісництво та суміщення?
Запитання
Чи потрібно зазначати в посадовій інструкції, що працівник виконує посадові обов’язки як сумісник або на умовах суміщення?
Відповідь
Структуру та зміст посадових інструкцій визначено Загальними положеннями Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників (ДКХП), вміщеними до Випуску 1 ДКХП, затвердженого наказом Мінпраці від 29.12.2004 № 336. Так, посадові інструкції складаються із розділів:
- «Загальні положення»;
- «Завдання та обов’язки»;
- «Права»;
- «Відповідальність»;
- «Повинен знати»;
- «Кваліфікаційні вимоги»;
- «Взаємовідносини (зв’язки) за посадою».
Як бачимо, структурою посадової інструкції не передбачено розділу, в якому зазначалися б умови укладання (вид) трудового договору. Окрім того, посадові інструкції розробляються для посад, передбачених штатним розписом, а не для конкретних працівників. Тому доповнення посадових інструкцій інформацією про роботу на посаді на умовах сумісництва (в порядку суміщення посад), а також в режимі неповного (ненормованого) робочого часу є неправомірним.
Оскільки сумісництво — це виконання працівником роботи за іншою посадою на умовах окремого трудового договору, то при укладанні трудового договору на умовах сумісництва працівника необхідно ознайомити з посадовою інструкцією за посадою.
Суміщення — виконання працівником поряд зі своєю основною роботою, що обумовлена трудовим договором, додаткової роботи за іншою посадою. Тому і в цьому випадку після видання наказу про покладання обов’язків у порядку суміщення за вакантною посадою працівника також ознайомлюють з посадовою інструкцією за суміщуваною посадою.
Ольга Догадіна,
провідний експерт Експертус: Кадри