Лікарняний під час відпустки
Перенесення щорічної відпустки у зв’язку з лікарняним передбачає КЗпП (п. 1 ч. 2 ст. 80) та Закон України «Про відпустки» (п. 1 ч. 2 ст. 11). Відтак, перенесення відпустки у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю можливе лише у разі, коли така непрацездатність засвідчена в установленому порядку.
Перенесення відпустки під час лікарняного можливе з наступного дня після дати закінчення тимчасової непрацездатності в е-лікарняному, якщо на вебпорталі ПФУ відсутня інформація про продовження тимчасової непрацездатності.
Перенесення відпустки у зв’язку з лікарняним здійснює кадровик. Дізнавшись про те, що для працівника актуальна відпустка через хворобу, правильно перш за все права працівника на продовження чи перенесення відпочинку та обрахунку кількості днів відпустки, що збіглися з тимчасовою непрацездатністю. Адже є випадки, коли лікарняний не продовжує і не переносить окремі види відпусток. Прикладом є навчальна відпустка і лікарняний та чорнобильська відпустка і лікарняний.
Далі працівник пише заяву про відкритий під час відпустки лікарняний, а роботодавець своєю чергою видає відповідний наказ. Таким чином, відпустка через хворобу може бути перенесена або продовжена.
Лікарняний під час відпустки: дії кадровика
Коли працівник одужає та принесе заяву, видайте наказ про перенесення або продовження відпустки у зв’язку з лікарняним.
На підставі наказу внесіть зміни до розділу «Відпустки» особової картки працівника (типова форма П-2). Якщо відпустку продовжили, зробіть три кроки:
- закресліть однією рискою дату закінчення відпустки,
- зазначте нову дату,
- вкажіть реквізити наказу.
Порада. Аби уникнути ситуацій самовільного продовження відпусток після лікарняного, доцільно прописати обов’язки працівника щодо повідомлення кадрової служби про тимчасову непрацездатність під час відпустки у правилах внутрішнього трудового розпорядку організації.
Перенесення відпустки у зв'язку з лікарняним
Є підставою для перенесення і продовження відпустки | Не є підставою для перенесення і продовження відпустки |
відпустки, які передбачено Законом України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР | |
| |
відпустки, передбачені іншими нормативно-правовими актами | |
лікарняний під час щорічних додаткових відпусток, передбачених законодавством (зокрема, додаткова оплачувана відпустка за стаж державної служби, передбачена Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII) | лікарняний під час чорнобильської відпустки — додаткові відпустки, що не належать до щорічних, зокрема, відпустки, передбачені пунктом 22 статті 20 та пунктом 1 статті 21 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII |
Лікарняний під час відпустки: робочі рішення
Працівник захворів до початку відпустки, а наказ не видали.
Якщо відпустка за графіком, або працівник подав заяву про відпустку, зв’яжіться з ним.
Якщо працівник упевнений, що одужає до початку відпустки й не збирається її переносити, видайте наказ про надання відпустки. Якщо встигаєте за два тижні письмово повідомити працівника і відпустка за графіком — надішліть поштою повідомлення. Так, ви можете не встигнути за два тижні письмово повідомити працівника про відпустку. Але це порушення не з вини роботодавця, й працівник не вимагатиме через це перенести відпустку.
Якщо співробітник не впевнений, що одужає до відпустки, не видавайте наказ. Надайте відпустку після одужання або домовтеся про відпустку в інший період. На підставі заяви видайте наказ про відпустку або про внесення змін до графіка відпусток.

Що саме та за яких умов перевірятиме інспектор праці під час позапланової перевірки в період воєнного стану?
У ситуації, коли працівник захворів до відпустки, наказ вже видали, але не виплатити відпускні, не скасовуйте наказ. Якщо працівник до виплати відпускних передасть заяву про перенесення відпустки на інший період — видайте відповідний наказ.
Якщо ж працівник захворів перед відпусткою, а роботодавець видав наказ й виплатив відпускні, дочекайтесь одужання. У цьому разі, якщо лікарняний під час відпустки оформлений належним чином — видайте наказ про продовження чи перенесення відпустки на підставі заяви працівника.
Отже, у разі хвороби працівник може перервати відпустку та отримати лікарняний лист. Це дозволяє компенсувати втрачені дні відпустки, адже їх можна перенести на інший час. Важливо пам’ятати, що для цього необхідно подати відповідні документи роботодавцю, а також звернутися до лікаря для підтвердження стану здоров’я. Такий механізм допомагає гарантувати баланс між правами працівника на відпочинок і здоров’я, гарантуючи, що хвороба не позбавляє його законних прав на компенсацію часу.