Прийняття працівника за переведенням: особливості процедури

Автор
порталу «Кадровик-01»
Прийняття за переведенням — зручний спосіб реалізації гарантій працівникам, звільнення яких супроводжується обов’язковим працевлаштуванням (приміром, вагітних у разі закінчення строку трудового договору або повної ліквідації організації). У статті розглянемо, зокрема, які переваги передбачає прийняття за переведенням та як усе оформити.

Оформлення працівника, прийнятого за переведенням

Відповідно до статті 32 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП), переведення працівника на роботу в інше підприємство можливе лише за його згодою. Згідно з пунктом 5 статті 36 КЗпП, таке переведення є підставою для розірвання трудового договору. У результаті, працівник укладає новий трудовий договір на новому місці роботи. Ініціатором переведення може виступати як сам працівник, так і роботодавець або уповноважений ним орган, який має інтерес у переведенні працівника.

Як оформити переведення

Прийняти на роботу за переведенням слід з наступного дня після звільнення з попереднього місця роботи. Ця умова є обов’язковою, якщо про інше не домовилися сторони трудового договору.

Справді, у разі судового спору при обгрунтованості позову суд своїм рішенням зобов’язує роботодавця укласти трудовий договір з особою, запрошеною на роботу в порядку переведення, з першого робочого дня, наступного після дня звільнення з попереднього місця роботи (якщо була обумовлена інша дата — з цієї дати), а з іншими особами — з дня їх звернення до роботодавця з приводу прийняття на роботу (ч. 2 п. 6 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику розгляду судами трудових спорів» від 06.11.1992 № 9).

Працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням роботодавця, та повідомлення до ДПС у порядку, встановленому постановою КМУ від 17.06.2015 № 413. Через необхідність дотримання цієї норми на практиці часто неможливо прийняти працівника за переведенням з наступного дня після звільнення з попередньої організації. Тому в гарантійному листі на працевлаштування доцільно зазначити, що організація гарантує працевлаштування з наступного робочого дня після подання працівником документів для працевлаштування.

Також слід підкреслити, що працівник, який був звільнений на підставі переведення згідно з пунктом 5 статті 36 КЗпП на конкретне підприємство, не має права працевлаштовуватися в іншому підприємстві, яке не зазначене в наказі про звільнення.


💎Що ви бачите перед собою? Це скарб!💎
Основне місце роботи та сумісництво: порівняльна таблиця. Шпаргалка
Основне місце роботи та сумісництво: порівняльна таблиця

Скачати шпаргалку


Наказ про прийняття за переведенням

Підстава для наказу — заява працівника або трудовий договір, якщо укладаєте його в письмовій формі. 

Типовою формою № П-1 «Наказ (розпорядження) про прийняття на роботу» передбачено обов’язок підприємств зазначати умови прийняття на роботу — зокрема, позначати, що працівника приймають на роботу на умовах переведення.

Наказ про прийняття за переведенням слугуватиме підставою для внесення запису до трудової книжки про прийняття на роботу.

Також потрібно ознайомити працівника під підпис з умовами праці, колдоговором, ПВТР.

Випробування при прийнятті за переведенням

При переведенні на роботу до іншої організації законодавством заборонено встановлювати випробування (ч. 3 ст. 26 КЗпП).

Пільги щодо надання відпусток переведеному працівнику

За бажанням працівника, переведеного на роботу з однієї організації до іншої, який не використав за попереднім місцем роботи повністю або частково щорічної основної відпустки і не одержав за неї грошової компенсації, щорічна відпустка повної тривалості надається до настання 6-місячного терміну безперервної роботи після переведення.

Щорічна основна відпустка надається працівникам тривалістю не менш як 24 календарних дні за відпрацьований робочий рік, який відлічується з дня укладення трудового договору (ч. 1 ст. 6 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР; далі — Закон про відпустки).

icon_check_gif.gif
Норма робочого часу на 2025 рік для п'ятиденного робочого тижня

Скачати

Утім, якщо працівник, переведений на роботу до іншої організації, повністю або частково не використав щорічні основну та додаткові відпустки і не одержав за них грошової компенсації, до стажу роботи, що дає право на щорічні основну та додаткові відпустки, зараховується час, за який він не використав ці відпустки за попереднім місцем роботи (ч. 3 ст. 9 Закону про відпустки). Це дає підставу стверджувати, що для такого працівника датою початку робочого року будуть день і місяць прийняття до попередньої організації, а робочий рік — той, за який в попередній організації працівник не використав щорічну відпустку.

Якщо працівника до нової організації прийнято не наступного після дня звільнення з попереднього місця роботи, а наприклад, через три тижні, то цей період не зараховують до стажу, що дає право на щорічну відпустку.

Якщо працівник не використав за попереднім місцем роботи щорічної основної та додаткових відпусток повністю або частково і одержав за них грошову компенсацію, у перший рік роботи до настання шестимісячного терміну безперервної роботи в цій організації він має право на відпустку без збереження заробітної плати тривалістю до 24 календарних днів (п. 16 ч. 1 ст. 25 Закону про відпустки).

Важливо!

Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин» від 01.07.2022 № 2352-IX вніс зміни до Закону про відпустки та з 19.07.2022 скасував право працівника:

  • якого звільняють за переведенням, — перерахувати компенсацію за щорічну відпустку на підприємство, на якому він працюватиме;
  • прийнятого за переведенням — отримати щорічну відпустку повної тривалості до настання 6-місячного терміну безперервної роботи після переведення.

Фінансові переваги прийнятого у порядку переведення працівника

Працівники, яких переведено на роботу в іншу організацію або в іншу місцевість, та у зв’язку зі змінами в організації виробництва і праці у разі продовження такими працівниками роботи, можуть мати право на переваги, передбачені Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою КМУ від 17.07.2003 № 1078.

Також переведення працівника з однієї організації до іншої може давати право працівнику на збереження стажу роботи для отримання надбавок за вислугу років, як, наприклад, в організаціях залізничного транспорту, на умовах, передбачених колективним договором.

Гарячі питання військового обліку на підприємствах

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді