Збільшення відпустки за власний рахунок, згоряння відпусток на дітей та інші революційні новації законотворців

На сайті ВРУ з’явився текст урядового законопроекту про внесення змін до Закону «Про відпустки». Зміни — кардинальні: стосуються виплати компенсації за щорічну відпустку, збільшення тривалості відпустки без збереження заробітної плати, обмеження оплачуваних навчальних відпусток та згоряння додаткових соціальних відпусток працівникам, які мають дітей

У Верховній Раді України 03.10.2016 зареєстровано законопроект № 5208 (далі — Законопроект) про внесення змін до Закону України «Про відпустки» (далі — Закон про відпустки) та КЗпП. Цей законопроект, ініційований Прем’єр-міністром Володимиром Гройсманом, Кабмін схвалив і анонсував на Урядовому порталі наприкінці вересня цьогоріч.

Розгляньмо основні новели Законопроекту.

Насамперед, пропонується надавати щорічну відпустку з наступним звільненням тільки за поточний робочий рік.

Працівникам, які вперше здобувають вищу освіту (наступний рівень вищої освіти) та одночасно навчаються в декількох ВНЗ із вечірньою та заочною формами навчання, додаткову оплачувану відпустку надаватимуть в одному із навчальних закладів за вибором працівника.

Якщо ж працівник здобуває другу (наступну) вищу освіту, додаткову оплачувану відпустку нададуть лише в разі його направлення на навчання роботодавцем, якщо оплата такої відпустки не передбачена колективним чи трудовим договором. Таким працівникам пропонується надавати за їх бажанням відпустку без збереження заробітної плати. Відповідною підставою для надання означеної відпустки доповнять статтю 25 Закону про відпустки.

Невикористана в поточному календарному році додаткова оплачувана відпустка працівникам, які мають дітей, на наступний рік не буде переноситися, крім випадків, визначених статтею 11 Закону про відпустки (тимчасова непрацездатність, збіг із навчальною відпусткою, відпусткою у зв’язку з вагітністю та пологами тощо).

При звільненні компенсація за відпустку «на дітей» виплачуватиметься тільки за поточний рік!

Якщо працівник не використає щорічну відпустку протягом двох років поспіль, або протягом робочого року — працівник віком до 18-ти років, чи працівник, який має право на щорічну додаткову відпустку за роботу із шкідливими і важкими умовами чи з особливим характером праці, протягом місяця після збігу такого строку роботодавець має виплатити грошову компенсацію за дні відпустки, що перевищують 24 календарні дні.

Одночасно пропонується внести зміни до статті 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо встановлення відповідальності роботодавця за порушення терміну виплати заробітної плати (грошової компенсації) за відпустку чи її частину, — у розмірі від 30 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 510 грн. до 1700 грн.)

Пропонується також упорядкувати виплату компенсації за невикористану відпустку у разі смерті працівника: компенсацію за відпустку виплачуватимуть членам сім’ї працівника, а у разі їх відсутності — спадкоємцям. Нині така компенсація виплачується спадкоємцям, що призводить до незручностей у вигляді 6-місячного відтермінування цієї виплати.

Також Уряд пропонує збільшити тривалість відпустки без збереження заробітної плати, що надається за згодою сторін, з 15 до 30 календарних днів на рік.

Наостанок зауважимо, що майже усі ці новації містяться у проекті Трудового кодексу. Їх унесено за ініціативою представників Мінсоцполітики. Означені новели бурхливо обговорювалися на засіданнях Робочої групи з доопрацювання проекту Трудового Кодексу України при Комітеті з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення ВРУ, у складі якої працювали й експерти журналу «Кадровик-01».

Ірина Житкова,
головред Експертус: Кадри

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Розраховуємо залишок відпусток наприкінці року

Для того щоб спланувати на майбутній рік графік відпусток, насамперед слід визначити залишок невикористаної відпустки за поточний, а можливо — і за попередні роки. Щоб не розгубитися в розрахунках користуйтеся довідкою про залишок відпустки. Що має містити довідка про залишок відпустки та як виглядає формула розрахунку днів відпустки — у статті.
20772

Заява на відпустку: зразок

«Як написати заяву на відпустку», — слова, які кадровик чує при оформленні щорічної основної відпустки, відпустки при народженні, для догляду за дитиною, за власний рахунок тощо. Щоб зекономити ваш час, ми зібрали зразки заяв на відпуску 2024 в одній статті. Користуйтесь та поповнюйте скарбничку бланків кадровика.
521002

Компенсація за невикористану відпустку при звільненні та заміна за бажанням працівника

Компенсація відпустки при звільненні — право працівників. Читайте у статті: що таке відпускні при звільненні; як розрахувати кількість днів компенсації за невикористану відпустку; коли можлива заміна відпустки грошовою компенсацією; чи законна грошова компенсація за невикористану відпустку без звільнення; як нараховується компенсація за невикористану відпустку?
192763

Калькулятор днів відпустки

Виникли проблеми з тим, як розрахувати кількість відпускних днів? Шукаєте розрахунок днів невикористаної відпустки при звільненні онлайн? Переймаєтесь як розрахувати кількість днів відпустки за фактично відпрацьований час та як порахувати кількість днів невикористаної відпустки? Рішення усіх питань — наш калькулятор відпусток онлайн.
520980

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді