Відпустку для догляду за дитиною до трьох років СКАСОВАНО?
Запитання
Із 01.01.2019 почне працювати проект «Муніципальна няня». Як це вплине на право працівника на відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку?
Відповідь
Управління Держпраці у Житомирській області нагадало, що на підставі медичного висновку роботодавець надає жінці оплачувану відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами тривалістю:
- до пологів — 70 календарних днів;
- після пологів — 56 календарних днів (70 календарних днів — у разі народження двох і більше дітей та у разі ускладнення пологів), починаючи з дня пологів.
Після закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами роботодавець надає жінці (за бажанням) відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Підприємство за рахунок власних коштів може надавати жінкам частково оплачувану відпустку та відпустку без збереження заробітної плати для догляду за дитиною більшої тривалості. Цю відпустку може використати повністю або частинами також батько дитини, бабуся, дідусь чи інший родич, які фактично доглядають за дитиною, або особа, яка усиновила чи взяла під опіку дитину, один із прийомних батьків чи батьків-вихователів(ст. 17, 18 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР).
➤ Відпустка для догляду за дитиною до 6 років: стаж та допомога з тимчасової непрацездатності
Україна повинна забезпечити працюючим жінкам відпустку на період до i після пологів загальною тривалістю не менше 14 тижнів або з оплатою такої відпустки, або з виплатою достатньої допомоги по соціальному забезпеченню, або з наданням допомоги за рахунок державних коштів.
Попередження про звільнення є незаконним, якщо роботодавець надіслав його жінці:
- у період від дати повідомлення нею свого роботодавця про вагітність до закінчення її відпустки по вагітності та пологах;
- у такий час, що воно втратить чинність у період від дати повідомлення нею свого роботодавця про вагітність до закінчення її відпустки по вагітності та пологах.
Держава зобов’язана:
- забезпечити матерям, що мають грудних дітей, перерви, тривалість яких достатня для годування дитини;
- регламентувати залучення до робіт у нічний час вагітних жінок, жінок, які нещодавно народили дитину, і жінок, що годують своїх грудних дітей;
- заборонити застосування праці вагітних жінок, жінок, які нещодавно народили дитину, і жінок, що годують своїх грудних дітей, на підземних гірничих роботах i всіх інших роботах, які протипоказані жінкам у зв’язку з небезпечними, шкідливими для здоров’я або важкими умовами праці, і вжити відповідних заходів для захисту трудових прав цих жінок (ст. 8 Європейської соціальної хартії від 03.05.1996, ратифікованої Україною 14.09.2006).
Держпраці наголошує, відповідно до національних та міжнародних законодавчих актів, відпустка по догляду за дитиною до настання нею трирічного віку є беззаперечною гарантією охорони материнства та невід`ємним правом жінки у цивілізованому суспільстві.
Відпустка для догляду за дитиною БАТЬКУ
Проект «Муніципальна няня» почне працювати з 01.01.2019. Держава пропонує частково покривати витрати батьків за послуги нянь за їх бажанням. Сума виплат буде залежати від розміру прожиткового мінімуму (постанова КМУ «Деякі питання реалізації пілотного проекту із соціального захисту сімей з дітьми та підтримки розвитку відповідального батьківства» від 30.05.2018 № 427).
Із 01.01.2019 держава відшкодовуватиме послуги з догляду за дитиною до трьох років у розмірі прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років, встановленого станом на 1 січня відповідного року, на умовах співфінансування з різних бюджетів. Щоб отримати цю допомогу, батьки мають знайти няню для своєї дитини, укласти з нею офіційний договір про працевлаштування, а наприкінці року надати підтверджуючі документи. В кінці року ДФС виплатить компенсацію за весь час роботи няні. Цю компенсацію може отримати мама, яка вийшла на роботу або знаходиться в декретній відпустці, але користується послугами няні.
Держпраці наголошує, що відпустку по догляду за дитиною до 3-х років не скасовано. Новий проект не обмежує права батьків, а надає додаткову допомогу.
За інформацією Управління Держпраці у Житомирській області