Як розрахувати терміни зберігання документів на підприємстві

UA RU
Стаття-подарунок від журналу «Кадровик-01»
Автор
керівник експертної групи «Експертус Кадри» Цифрового видавництва Експертус, Київ
Організація зберігання документів на підприємстві завжди викликає питання. Який перелік строків зберігання документів? Чи існує єдиний термін зберігання кадрових документів? Усе про строк зберігання документів на підприємстві, чіткий перелік типових документів та строки їх зберігання шукайте у статті.

Строки зберігання документів, у тому числі кадрових,  відрізняються залежно від цінності інформації, що міститься в них.

Під час проведення експертизи цінності документів використовують типові та галузеві переліки. Основним загальнодержавним переліком, є Перелік типових документів, що створюються під час діяльності державних органів та органів місцевого самоврядування, інших установ, підприємств та організацій, із зазначенням строків зберігання документів, затверджений наказом Мін’юсту України від 12.04.2012 № 578/5 (далі — Перелік № 578/5). 

Сервіс «Строки зберігання документів»

 

Тимчасовий термін зберігання документів

Частіше за все строки зберігання документів на підприємстві спливають протягом:

  • 3 років;
  • 5 років.

Приклад: 

На підприємстві зберігають 3 роки документи, які не ввійшли до складу особових справ (листки з обліку кадрів, заяви, подання, доповідні та пояснювальні записки, довідки, обхідні листки) та до наказів з кадрових питань (особового складу).

Терміни зберігання документів «5 років» встановлюються, зокрема, для документів (планів, звітів, листів) про стажування, а також для певних видів листування тощо.

Тривалий термін зберігання документів

Строки зберігання кадрових документів можуть бути і довготривалими. До документів, що мають тривалий строк зберігання (понад 10 років), належать, зокрема, деякі види документів з питань охорони праці — акти розслідування професійних захворювань та отруєнь, акти, висновки, протоколи розслідувань нещасних випадків тощо.

Окрему групу у категорії документів з тривалим строком зберігання (75 років) становлять документи з кадрових питань (особового складу) — накази про прийняття на роботу, звільнення з роботи, суміщення та сумісництво тощо, картотеки до наказів з особового складу, книги реєстрації видачі дипломів у навчальних закладах тощо.

До категорії документів, що мають тривалий (понад 10 років) строк зберігання, належать також документи, для яких Переліком № 578/5 передбачено зберігання «До ліквідації організації». Це документи, що характеризують основні напрями діяльності організацій, у діяльності яких не створюються документи Національного архівного фонду. Такі організації не передають свої документи до державних архівів для постійного зберігання. У державних архівних установах їх включають до так званого Списку № 3. У переважній більшості це — підприємства, засновані на приватній та іншій недержавній формі власності (публічні та приватні акціонерні товариства, товариства з обмеженою відповідальністю), а також організації, діяльність яких має допоміжний характер та основною функцією яких є господарське обслуговування.

Постійний термін зберігання

Цей термін означає, що документи заборонено знищувати незалежно від того, як довго їх зберігали. Якщо підприємство, що зберігає документи, ліквідується або якимось іншим чином припиняє свою діяльність, документи з цієї категорії потрібно передати до державних архівних установ.



зміст

Щорічні додаткові відпустки за шкідливі умови та за особливий характер: кому, скільки та як надавати

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді