Наперед використана відпустка: чи стягувати кошти при звільненні

Працівники вправі використовувати повну відпустку до закінчення робочого року. Зчаста так і трапляться. Але за використаною наперед відпусткою може слідувати звільнення. Чи може роботодавець стягнути кошти за наперед використану відпустку при звільненні?

Право працівника на щорічну основну і додаткову відпустку повної тривалості настає у перший рік роботи після шести місяців безперервної роботи в організації (ст. 10 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР; Закон про відпустки).

Наперед використана відпустка: чи стягувати кошти при звільненніЧитайте також: Щорічна відпустка у перший рік роботи

Щорічні відпустки за другий та наступні роки роботи можуть бути надані працівникові у будь-який час відповідного робочого року.

Якщо працівник звільняється, але використав відпустку наперед, він має повернути кошти, отримані як оплату за дні відпустки, що були надані в рахунок невідпрацьованої частини робочого року. Розглянемо, коли такі утримання мають місце, а коли стягувати кошти при звільненні за відпустку наперед — заборонено законом.

Випадки, коли відрахування за відпустку авансом не провадяться

Відрахування із заробітної плати можуть провадитись тільки у випадках, передбачених законодавством України (ст. 127 Кодексу законів про працю України; КЗпП).

Право власника або уповноваженого ним органу (далі — роботодавець) провадити відрахування із заробітної плати за дні відпустки, що були надані в рахунок невідпрацьованої частини робочого року, визначено пунктом 2 частини 2 статті 127 КЗпП і частиною 1 статті 22 Закону про відпустки.

Водночас зазначені нормативні акти містять і перелік випадків, коли відрахування із заробітної плати не провадяться. Це у разі, якщо працівник звільняється з роботи у зв’язку з:

  • призовом або прийняттям (вступом) на військову службу, направленням на альтернативну (невійськову) службу;
  • переведенням працівника за його згодою до іншої організації або переходом на виборну посаду у випадках, передбачених законами України;
  • відмовою від переведення на роботу в іншу місцевість разом з організацією, а також відмовою від продовження роботи у зв’язку з істотною зміною умов праці;
  • змінами в організації виробництва та праці, в т. ч. ліквідацією, реорганізацією або перепрофілюванням організації, скороченням чисельності або штату працівників;
  • виявленням невідповідності працівника займаній посаді або виконуваній роботі внаслідок недостатньої кваліфікації або стану здоров’я, що перешкоджають продовженню даної роботи;
  • нез’явленням на роботу понад чотири місяці підряд внаслідок тимчасової непрацездатності, не рахуючи відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, якщо законодавством не встановлено більш тривалий термін збереження місця роботи (посади) при певному захворюванні;
  • поновленням на роботі працівника, який раніше виконував цю роботу;
  • направленням на навчання;
  • виходом на пенсію.

Увага! Переліки підстав звільнення, коли відрахування не провадяться, визначено статтями 22 Закону про відпустки і 127 КЗпП, дещо різняться. Тож до уваги потрібно брати «зведений» перелік». Інший підхід до застосування правових норм звужуватиме зміст і обсяг наданих працівникам прав.

Не забуваймо й про те, що відрахування із заробітної плати за невідпрацьовані дні відпустки не провадиться у разі смерті працівника

Як вирахувати кількість днів наперед використаної відпустки

Якщо звільнення відбувається з підстав, коли утримання із заробітної плати можливе, необхідно розрахувати кількість днів відпустки, наданої в рахунок невідпрацьованої частини робочого року.

Порядок та формулу для розрахунку знайдете в консультації — Як розрахувати дні невикористаної відпустки при звільненні. Також рекомендуємо скористатися Калькулятором розрахунку днів відпустки.

Повідомлення та згода працівника на утримання коштів за відпустку авансом

При звільненні працівника всі суми, що належать йому від організації, виплачують у день звільнення. Про нараховані суми роботодавець повинен письмово повідомити працівника перед їх виплатою (ст. 116 КЗпП).

Відрахування із заробітної плати працівників для покриття їх заборгованості організації можуть провадитися за наказом роботодавця (ч. 2 ст. 127 КЗпП). Згода працівника на відрахування за наперед використану відпустку — не потрібна.


Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Кадровик-01"

зміст

Рекомендація місяця від редакції порталу «Кадровик-01»

Запрошуємо на святковий Вебінар до Дня кадровика, який відбудеться 26 квітня. Спікери: Ірина Житкова, Ірина Матійко, Ольга Догадіна, Олена Петровська, а також Юлія Видиборець з інформацією про новий мобілізаційний закон — головні зміни. Ще у програмі — накопичення щорічної відпустки мобілізованому, оплата лікарняного суміснику, виплата лікарняного по вагітності та пологах при ускладнених пологах, обчислення спеціального стажу медикам. Також експерти розкажуть про альтернативні способи обміну кадровими документами під час воєнного стану, як вивести на роботу працівників, звільнених зі строкової військової служби та дадуть відповіді на гарячі питання персонального військового обліку

Щоб переглянути святковий вебінар та отримати сертифікат, реєструйтеся Система «Експертус Кадри» святкує День народження

Вебінар до дня кадровика

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді